Oslo

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 12 ženy 2

J. T. Rogers (USA)

OSLO

15 m, 2 ž

politické drama

Je rok 1993 a izraelský předseda vlády si právě potřásl rukou s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Je to historický moment, který v danou chvíli ukončil dlouhý Izraelsko-palestinský konflikt. Málo kdo však ví, jak složitá cesta k němu vedla.

Hra J. T. Rogerse, která získala v roce 2017 cenu TONY za nejlepší hru roku, pojednává právě o zdlouhavých a ošemetných jednáních probíhajících v Oslu. Není to ale jen hra o diplomacii a diplomatech, je to výsostně napínavé drama o podstatě konfliktu; o tanci mezi střepy; střetu kultur a náboženství, právu na sebeurčení. Dramatik klade důraz na propracované dialogy, v nichž se střídá mocenská převaha jejich účastníků a které mnohdy připomínají vrcholnou šachovou partii. Ačkoli hra pojednává o poměrně složitém tématu, daří se jí základní, nutné informace sdělit divákovi nenásilně, takže po divácích nežádá žádné zvláštní či odborné znalosti problematiky.

Hra je založena na skutečných událostech a autor při psaní vycházel se svých rozhovorů s norským diplomatem Terje Rød-Larsenen, který je jednou z ústředních postav hry.

Hra přináší řadu velkých hereckých příležitostí pro několik mužů a jednu ženu. Vzhledem k množství postav se hodí spíše pro velká repertoárová divadla.

Připravujeme překlad do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz