Otec

Titul v originále: Le Père

Autor: Florian Zeller
Žánr: komedie
Překladatel: Michal Zahálka
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Florian Zeller (Francie)

OTEC (LA PĖRE)

přeložil Michal Zahálka

3 m, 3 ž

černá komedie

Andrému je osmdesát, býval tanečník a žije se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo býval inženýr, jehož dcera Anne se odstěhovala do Londýna za novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se poděly jeho hodinky? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem? Touží po klidném životě, ale najednou už nic nějak nedává smysl...

Místy jímavá, místy krutě vtipná černá komedie z roku 2013 o stařecké demenci, která je psaná z pohledu samotného Andrého: scény se vzájemně popírají, postavy mají více podob a příběh se skládá nepřímo, skoro až detektivně. Florian Zeller (*1979) tu sleduje lehce pinterovské stopy – to je možná i jeden z důvodů, proč se tento text (vedle veleúspěšného uvádění v Paříži, kde získal řadu prestižních cen) stal velkým hitem i ve Velké Británii (na podzim 2015 se hraje na West Endu ve Wyndhamově divadle a nominován je na cenu Evening Standard jako Hra roku) a na rok 2016 se připravuje také uvedení na Broadwayi, v hlavní roli se slavným Frankem Langellou. Text nabízí velké herecké sólo pro zralého herce a několik výrazných příležitostí pro další, zejména pro představitelku Andrého dcery.

Hra byla nominována na prestižní ceny Olivier Awards (V.Británie) i Tony Awards (Broadway). Českou premiéru měla hra v Městském divadle Kladno v říjnu 2015 v režii Petra Štindla.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz