Outside Mullingar

Titul v originále: Outside Mullingar

Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

John Patrick Shanley (USA)

PRYČ Z MULLINGARU (OUTSIDE MULLINGAR)

přeložila Jitka Sloupová

2 m, 2 ž

komedie

Anthony Reilly (42) léta pečuje o rodinnou farmu v irském vnitrozemí. Jeho otec Tony připouští, že Anthony je dobrý hospodář, ale zároveň nepřestává tvrdit, že jeho syn s půdou nikdy nesrostl. A protože se také dosud neoženil a Tony chce, aby farma zůstala v rodině i po synově smrti, zamýšlí ji raději předat Anthonyho americkému bratranci.

Myšlenky na poslední věci Tonyho napadají zákonitě: právě se se synem vrátili z pohřbu majitele sousední farmy a jeho vdova Aoife s dcerou Rosemary je poctili svou návštěvou. A Tony pro ně má návrh. Aby mohl farmu Američanovi prodat a Anthonyho podíl vyplatit, potřebuje vykoupit zpět pruh pozemku pod svou příjezdovou cestou, kterou kdysi sousedovi prodal. Jenže jak se ukáže, ten tento pozemek dál daroval tehdy malé Rosemary jako kompenzaci za drobné příkoří, které utrpěla od pubertálního Anthonyho. Rosemary se svého kousku země odmítá vzdát. Nejen to. Spolu se svou matkou nakonec s nezvyklou energií zvrátí Anthonyho úmysly, a ten farmu přece jen převede na syna.

Uplyne rok, kdy krátce za sebou zemřou jak Tony tak Rosemaryna matka Aoife. Rosemary i Anthony každý sám dál obstarávají svůj dobytek a vídají se jen zdálky nebo v kostele. Z letmých setkání pochopíme, že Rosemary vlastně od dětství Anthonyho miluje. Tento podivín se však jakýmkoli myšlenkám na manželství brání s poukazem na svůj dávný ztroskotavší vztah s jistou Fionou. Až tři roky po pohřbu Rosemaryna otce dojde k rozuzlení: Anthony je přistižen u Rosemaryiných dveří s detektorem kovů, se kterým už měsíce obchází okolí (ztratil totiž zlatý prsten, kterým chtěl Rosemary požádat o ruku a uviděl v tom další znamení, že manželství mu není souzeno). Rosemary ho nehodlá pustit domů a nad lahvovým Guinessem z něho nakonec přece jen vypáčí všechna jeho tajemství. I prsten se najde.

Romantická komedie ze současného Irska, jež ovšem stále obývají hrdinové bájného divadelního Irska J.M. Synga, Eugena O´Neilla a Martina McDonagha, je podle newyorské kritiky po hře Pochyby (Cena TONY i Pulitzerova cena 2005, uvedlo pražské ND) Shanleyho zatím nejlepší hrou. Světovou premiéru uvedl Manhattan Theater Club v broadwayském Samual J.Friedman Theater 23.1.2014. Čeeská premiéra proběhla v Jihočeském divadle Č. Budějovice v listopadu 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz