Overwhelming

Titul v originále:

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 3

J.T. Rogers (Velká Británie)

OVERWHELMING (OHROMENÍ)

8 m, 3 ž

drama na pozadí skutečných událostí

Americký politolog Jack Exley přijíždí do Rwandy zachránit svou akademickou kariéru a nasbírat materiál pro svou habilitaci. Jejím předmětem má být veřejně prospěšná práce jeho dávného přítele ze studií Josepha Gasany, který vede dětskou kliniku pro nakažené virem HIV. Je rok 1994, občanská válka ještě úplně neskončila, naopak, krvavá genocidy mezi kmeny Hutu a Tutsi visí ve vzduchu.

Ačkoli by měl být Jack dostatečně obeznámen se situací, ukáže se, že jeho akademický úsudek je zcela mimo realitu. Do nestabilní země s sebou přivedl o manželku (Afroameričanku, svou bývalou studentku, která zde hledá „příběh, se kterým by souzněla“) a dospívajícího syna. Navíc ani na místě se nedokáže zorientovat v situaci. Jako cizinci jsou dobře hlídáni, v domě mají neustále stráž, Lindu všude doprovází Samuel Mizinga, okouzlující zástupce místní vlády, který je ve skutečnosti jedním z těch, kdo plánují vyvraždění Tutsiů.

Ukáže se, že Joseph Gasana „neexistuje“. Jack nemá o čem psát, obrací se na policii a na UNAMIR, mírotvorný úřad Spojených národů. Všude ale narazí na odmítnutí, policie ví, o co jde, a UNAMIR ví, že se do místních záležitostí ve skutečnosti nemůže míchat. Jackovi ukážou zmrzačenou mrtvolu s tím, že jde o doktora Gasanu. Lindu kontaktuje Gasanova manželka a úpěnlivě ji prosí, aby jí pomohla zajistit ochranu jejich dětí. Linda s upřímným nasazením obejde zástupce vyslanectví, ale je jasné, že zajistit azyl není něco, co by se běžně udělovalo bez důkazů a řádného vyšetřování. Najednou se v Jackově domě objeví i doktor Gasana, Jack, plný ideálů, mu chce pomoci. Situace se ale vyhrotila, vraždění tutsijských „švábů“ začalo. Mizinga a jeho lidé vtrhnou do domu a požadují vydání Josepha Gasany. Jack se vzmůže na slovní odpor, ale jakmile na jeho syna míří hlaveň pistole, okamžitě svého přítele vydá, i když ho doktor Gasana prosí a vcelku logicky argumentuje, že zastřelit cizince si Mizinga nedovolí, zato jeho popraví bez zaváhání. Američané jsou volní, mohou se vrátit domů. A zapomenout.

Autor výstižně popisuje až trestuhodnou bezmoc a naivitu Západu, se kterou se snaží vtěsnat danou situaci do svých černobílých kategorií, ačkoli se jim zcela vymyká, a také samozřejmost, s jakou si Amerika dělá nároky na to, jak léčit africké neduhy, když ani nechápe tamní situaci (např. Jack a jeho rodina ani neovládají jiný než vlastní jazyk). Hra byla uvedena v Londýnském národním divadle v roce 2006.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz