Pain and the Itch

Titul v originále: Pain and the Itch

Autor: Bruce Norris
Žánr: satira
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 4

Bruce Norris (USA)

THE PAIN AND THE ITCH (BOLEST A SVĚDĚNÍ)

3 m, 4 ž, dítě

Hra, kterou sám autor označuje jako „společenskou satiru": zaměřuje se v ní na vyšší střední vrstvu Američanů, kteří si myslí, že se jich „nic na světě nemůže dotknout". Děj se odehrává během večeře na Den díkůvzdání. U stolu se sejdou tři generace rodiny a dva cizinci - služka odněkud z východní Evropy a víceméně náhodný muslimský přistěhovalec.

Manželé Clay a Kelly žijí v panické hrůze z domácího zvířete, které okusuje avokáda, a tak potenciálně ohrožuje jejich malou dcerku, která trpí strašlivou vyrážkou na genitáliích. Tento skrytý problém, o němž však všichni neustále potřebují mluvit, je metaforou i pro jiné roviny této vícevrstevnaté hry (mnohoznačný je ostatně i název Bolest a svědění). Postupně, v situačních střizích a v konverzaci, jež zručně - poučena absurdní dramatikou - mísí „vznešené" i banální, všelidské i všednodenní osobní, se postupně ukazují nejen rodinná traumata, ale i frustrace celé jedné americké vrstvy, stereotypy myšlení, problémy rodičovství, matek obětujících se kariéře, přistěhovalectví, politice, pokrytectví apod. Všechny problémy však vystupují nenápadně, postupně, jsou vlastně nepojmenované, a tudíž tajemné. Hra se sice jeví jako komplikovaná (je pečlivě strukturovaná), ale zároveň je nesmírně vtipná.

Nechybí jí samozřejmě poselství a rovněž typický šokující konec.

Hra byla poprvé uvedena v americkém divadle Steppenwolf v Chicagu v roce 2005 v režii Anna D. Shapiro. Pak se dostala i na off-Broadway a do Británie.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz