Pan Ein a problém požární bezpečnosti

Titul v originále: Gospodin Ajn

Autor: Viktor Šenderovič
Žánr: komedie, groteska, satira
Překladatel: Naděžda Krejčová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 8 ženy 5

PAN EIN A PROBLÉM POŽÁRNÍ BEZPEČNOSTI (Gospodin Ajn)

8 m, 5 ž

politická komedie

Hra současného ruského publicisty a dramatika, který otevřeně kritizuje politiku současného Ruska a putinismus. Podobně jako Kohoutův Požár v suterénu (1970) a Frischův Pan Biedermann a žháři (1958) pojednává o absurdní situaci, vykresluje mašinérii právního státu, kde je běžný občan manipulován mocí pod zástěrkou požární bezpečnosti.

Děj se odehrává v současnosti, kdesi v Evropě, soustřeďuje se kolem hlavní postavy, pana Eina, který nejdříve situací snáší a podřizuje se, pak ale pohár trpělivosti přeteče a on si dovolí se ohradit proti rozpínavosti „požárního státu“. Přijde však o vše, vezmou mu dům, živnost, dcera nemůže studovat... Na základě žádosti o milost, kterou napíše jeho žena, je sice omilostněn, ale na protest začne mlčet. Nakonec pomyslí i na úmyslné založení požáru vlastního domu. Zda tak učiní, zůstává otevřené.

Hra byla napsána v roce 2012, je to první autorova přeložená hra do češtiny (2017). Česká premiéra proběhla v dubnu 2022 v ostravské Komorní aréně.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz