Pan Halpern a pan Johnson

Titul v originále: Halpern and Johnson

Autor: Lionel Goldstein
Žánr: komedie
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2

Lionel Goldstein (Velká Británie)

PAN HALPERN A PAN JOHNSON (HALPERN AND JOHNSON)

přeložil Pavel Dominik

2 m

Starý Halpern pochoval svojí ženu Flo neboli Florence. Po pohřbu zůstává sám stát nad jejím hrobem a loučí se s ní, když k němu přichází Johnson s kyticí v ruce a žádá, zda by mohl její památku uctít položením květin na hrob. Halpern mu vysvětluje, že určitě hledá hrob někoho jiného, a na židovské hroby se stejně živé květiny nedávají. Tak se poznávají dva muži jedné ženy. Sedmdesátiletý Halpern byl celý život jejím manželem a stejně starý Johnson byl dlouholetým přítelem Florence. Poznal jí ještě dřív než Halpern a tři roky před jejich svatbou spolu chodili.

Halpern je šokován zjištěním, že jeho Flo nebyla o svatbě panna, a že před ním měla dlouholetou vážnou známost, o níž nevěděl. Johnson, aby bylo učiněno Florencině cti zadost, Halperna ujišťuje, že od chvíle, kdy poznala Halperna, stýkali se pouze jako přátelé. Celé ty dlouhé roky se vídali pravidelně třikrát do roka v jedné restauraci a Florence tyto schůzky před manželem tajila. Johnson ji pak navštívil v nemocnici, když umírala, a Florence si přála, aby přišel na její pohřeb. Chtěla, aby se oba muži jejího života seznámili alespoň po její smrti.

Oba starci se nad jejím hrobem málem poperou, ale zvědavost jim nedá, a tak se vzájemně poznávají, až z jejich podivného vztahu vznikne přátelství. Chodí pak spolu pravidelně do restaurace, kde se spolu scházeli Florence s Johnsonem.

Hra je hereckou příležitostí pro dva starší mužské představitele. V jedné z rolí kdysi exceloval Sir Laurence Olivier.

Po londýnské inscenaci v New End Theatre se s velkým úspěchem hrála v Paříži a ve Vídni a v následující sezóně 2010/11 proběhly dvě inscenace v Německu a dvě v USA. U nás byla hra uvedena v divadle Ungelt v únoru 2014.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz