Pan Jedermann

Titul v originále: Ein Jedermann

Žánr: komedie
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 11 ženy 4

Felix Mitterer (Rakousko)

PAN JEDERMANN (EIN JEDERMANN)

přeložila Magdalena Štulcová

13 m, 2 ž (či např. 11 m, 4 ž – mužské role mohou hrát herečky)

Hra je vtipnou aktualizací klasické dramatické středověké látky o jedermannovi / everymanovi, který se přes smrtí loučí s tímto světem a polemizuje o své životní pouti s různými kladnými i zápornými alegorickými postavami, představujícími různé vlastnosti, neřesti apod. Autor převtělil titulní postavu do generálního ředitele ocelářského koncernu, magnáta – miliardáře. V jeho kanceláři ve vyšším patře honosného sídla koncernu se setká svatá Trojice i Ďábel, aby prodiskutovali konec kapitalisty. Ďábel a Smrt zůstávají v Jedermannově blízkosti, zatímco svatá Trojice zůstává decentně v ústraní.

Poslední pracovní den Jedermanna překypuje osudovými událostmi. Jeho podváděná manželka spáchá sebevraždu, syna mu zavřou kvůli drogám, akcie padají, dělníci stávkují, politika a finance se propojují prostřednictvím úplatků, poslední Jedermannovou starostí je srovnání dluhů s bankrotujícími dlužníky. Ztělesněný ďábel může do všemožných spekulací zasahovat a před závěrečnou schůzkou Jedermanna se Smrtí ho konfrontuje s dětmi postiženými zplodinami z jeho továren, jeho mrtvou manželkou a dlužníky.

Další alegorické postavy jsou vtipně zlidštěné, např. Duch svatý si dobírá Syna Božího tím, že mu připomíná jeho člověčenství, Smilstvo je sekretářka, s níž má Jedermann románek, Chudoba je soused, jemuž krachuje firma, Mamon je bohatý bankéř apod.

Hra byla uvedena v roce 1991 ve vídeňském divadle Theater in der Josefstadt. U nás hru poprvé uvedlo Východočeské divadlo Pardubice v roce 1996.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz