Panic

Titul v originále: Panic

Autor: Mika Myllyaho
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3

Mika Myllyaho (Finsko)

PANIC (PANIKA)

3 m

komedie

Podtitul hry zní „muži na pokraji nervového zhroucení“. Jde vlastně o jakýsi "pánský" doplněk ke hře Chaos. Dva bratři a jejich přítel se ocitají na křižovatce, na níž začnou bilancovat své životy. Leo přichází k Maxovi a Jonimu. Jeho manželství se po třinácti letech dostává do krize a žena ho posílá pryč s tím, aby se nad jejich vztahem "zamyslel". Zhroucený Leo poprosí bratry o pomoc: nejprve se ho ujímá křehký, citlivý grafik Max, jeho terapie Almodovarovým filmem Mluv s ní ale nezabírá. Technicistnímu Leovi lépe vyhovuje machistická kúra, kterou mu ordinuje televizní moderátor, excentrický sukničkář Joni. Postupem času se ovšem ukazuje, že každý z mužů má nějaký problém - ať už se týká lásky a vztahu, dětství, práce nebo nejrůznějších fóbií. Na konci hry se všichni tři muži nacházejí (změněni) v nové výchozí situaci: na sebevraždu ještě nejsou připraveni, své problémy pojmenovali, a tak dokážou vyznat lásku, byť v mírně zparodované (a tudíž odlehčené) podobě.

Tragikomické vyznění dělá z hry atraktivní titul, který nabízí pasáže komické i introspektivní. Autor odkazuje na reálie všeobecně srozumitelné a zřetelné, navíc pracuje s motivy jasně protikladnými, s kontradikcí mezi světem mužského, agresivního, nekomunikujícího pohledu a ženské křehkosti a submisivnosti, ale zároveň nekonkrétnosti.

Hra byla poprvé uvedena v helsinském divadle Ryhmäteatteri 21. září 2005.

Mika Myllyaho (nar. 1966) je finský divadelní režisér, herec a dramatik. V roce 1999 absolvoval divadelní akademii, v letech 2002-2006 působil na škole jako odborný asistent, od roku 1998 je uměleckým šéfem a dramatikem divadelní skupiny spolu s režisérem a dramatikem Esou Leskinenem. Byl též uměleckým ředitelem festivalu Tampere, režíruje vlastní i cizí texty.

Hru máme k dispozici v anglickém překladu, originál v případě zájmu zajistíme.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz