paradies spielen

Titul v originále:

Autor: Thomas Köck
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 3

Thomas Köck (Německo)

PARADIES SPIELEN (ABENDLAND. EIN ABGESANG) (HRÁT RÁJ – ZÁPAD: DOPĚVEK)

3m, 3 ž, sbor v postmoderním rychlíku věčnosti

třetí, závěrečná část klimatické trilogie

Evropou se řítí rychlovlak, nemá šanci včas zabrzdit a přívětivý průvodčí přesto mluví o zpoždění, Evropané jeden na druhého nečekají a vlak uhání nocí neznámo kam – do pekla to ale není, na to je moc chladno.

Tento rámec a příběhy pěti různých cestujících se prolínají s dalšími příběhy dalších protagonistů a společně tak ztvárňují jednu velkou noční můru společné budoucnosti Evropy, kde se všichni snaží jet jen svým směrem a do neznáma. V jednom z příběhů např. pár z Číny ilegálně vycestuje vlakem do Itálie, aby skončil v tamní továrně na trička se stejnými pracovními podmínkami jako doma, nakonec najde v Evropě i smrt.

Autor střídá ve svých jazykově vytříbených hrách postupy prózy, dramatu i lyriky, stejně jako v předchozích dvou „dílech“ této volné trilogie, paradies. hungern a paradies. fluten. Zabořuje se i zde do „sedimentu historie“, popisuje dřívější i nynější migraci, ohniska požárů, ničení přírody a vzrůstající prázdnotu lidí, kteří dávají přednost zjednodušujícím a extrémním řešením problémů. Vše se opakuje a Evropané se, zdá se, z minulosti nepoučili…

Závěrečnou část volné autorovy trilogie o současných palčivých problémech naší západní civilizace uvedlo Nationaltheater Mannheim v prosinci 2017 – tato inscenace vyhrála soutěžní přehlídku nejlepších německojazyčných inscenací Stücke Mülheim 2018.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz