Paradise Now!

Titul v originále: Paradise Now!

Autor: Margaret Perry
Žánr: komedie, satira
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 6

PARADISE NOW! (Do ráje!)

6 ž + ženský hlas

komedie, satira

Paradise Now je společnost prodávající luxusní, ale dostupné esenciální oleje funguje na pyramidovém schématu a zaměstnává pouze ženy. Ty postupují po žebříčku hierarchie prodejkyň od „půdy až k orchideji“. A kdo by nechtěl být orchidejí! Jenomže těžko se dá mluvit o ráji - je to tvrdá práce a rozhodně není pro všechny. Úspěšné mohou být pouze odhodlané, dravé a ambiciózní ženy. Ale má to i své výhody, jsi svým vlastním pánem – vlastně paní, můžeš pracovat, kdy chceš a kde chceš, a některé orchideje vydělávají i šestimístné sumy. Ale jak při tom všem zůstat sama sebou?

Děj se odehrává v Londýně a v Brightonu, postavy tvoří šest žen – Alex (35), Gabriel (63), Baby (59), Laurie (34), Carla (25) a Anthie (29). Každá z postav, které se staly prodejkyněmi esenciálních olejů Paradise Now, má pro toto rozhodnutí jinou motivaci. Pro Alex je to místo seberealizace, Gabriel chce finančně pomoci své sestře Baby, která pracuje v obchodě s oblečením, Laurie chce zaplatit náhrobek své zesnulé dcery, Carla pracuje v televizi, ale nedaří se jí tak, jak si představovala, prodej esenciálních olejů je pro ni možností, jak naplnit svou touhu po úspěchu. Její partnerka, tanečnice Anthie, je podobně ambiciózní, avšak vydala se cestou castingů a vytrvalosti, zatímco firma Paradise Now vede k rychlému, ale pomíjivému úspěchu, jak se nakonec na vlastní kůži přesvědčí Gabriel.

Kompozice hry využívá svižnou výměnu replik a ukazuje různé děje na různých místech, z reality vybočuje díky zveličování některých scén až do absurdity.

Hra byla poprvé uvedena v Bush Theatre v Londýně v prosinci 2022. Margaret Perry je současná dramatička původem z Corku v Irsku. Její první uveřejněnou hru Porcelain si vybralo v roce 2018 Abbey Theatre v Dublinu, hru autorka později upravila také pro BBC Radio 4. Její další hra Collapsible získala cenu na Vault Festivalu v roce 2019 a na dublinském festivalu Fringe v tomtéž roce.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz