Pardón! Už jsi spal...

Titul v originále: Oh ! Pardon tu dormais...

Žánr: tragikomedie
Překladatel: Julek Neumann
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

Jane Birkin(ová) (Francie)

PARDÓN, UŽ JSI SPAL... (OH! PARDON TU DORMAIS...)

z francouzštiny přeložil Julek Neumann

1 m, 1 ž

tragikomedie

Jane Birkinová, zpěvačka, herečka, jeden z idolů pop-music 60. let 20. století, známá svým bouřlivým vztahem k Sergeovi Gainsbourgovi, je žena mnoha nadání. Její jediná divadelní hra Pardón, už jsi spal… dokazuje, že umí také psát, a to mimořádně výrazně a přesně.

Ona a on jsou dvojice, která už dlouho funguje v zajetí stereotypů. Je noc, jsou zavřeni v ložnici a ještě jednou, naposledy, se pokoušejí překonat drobné konflikty, které je pojí i rozdělují. Ale této noci je tato životní zkouška nad jejich síly – minulost je příliš těžká, přítomnost se rozpustila v jejich potížích, budoucnost… Oba partneři si v zajetí noci beze spánku a samoty ve dvou na sebe brousí dýky citového vydírání. Ráno je rozkol definitivní. Je to ubohý a smutně všední rozchod.

Hyperrealistický slovní turnaj vyžaduje velkou hereckou přesnost a střízlivé provedení; každodenní skutečnost bez příkras si hraje se světlem a stínem a dává vyniknout vyřčeným i nevyřčeným slovům. Pardón, už jsi spal… (1999) je víc než krutá hra touhy, lásky a smrti mezi mužem, který chtěl spát, a ženou, která spát nechtěla, je to víc než dialog, střídavě ironický, bolestný, milostný a násilný. Tato dramatická komedie zobecňuje autorčinu osobní zkušenost a dává jí hlubší platnost: dvojice se miluje, ale zároveň ničí, jejich vztah se rozbije pro nic, kvůli maličkosti. Kvůli potřebě jistoty, potřebě slyšet slovo, které nepřichází…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz