Parisian Woman

Titul v originále:

Autor: Beau Willimon
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Beau Willimon (USA)

PARISIAN WOMAN (PAŘÍŽANKA)

2 m, 3 ž

Současný americký dramatik a scénárista (nar. 1977) se proslavil jako autor kultovního seriálu House of Cards. V Pařížance – inspirované stejnojmenným salonním dramatem Henri Becquea z r. 1885 – zavádí diváky i tentokrát do téhož prostředí dnešního Washingtonu D.C. V tomto případě jde ovšem o konkrétní poměry za chaotických změn v Trumpově administrativě. Zůstává ovšem autorovo soustředění na bezdětný manželský pár a jeho cestu do vrcholné politiky.

Krásná promiskuitní Chloe nebere zprvu snahu svého manžela, špičkového daňového právníka Toma ucházet se o soudcovský úřad příliš vážně. Tomovi má pomoci svými konexemi miliardář Peter, t.č. Chloein milenec. Problém je, že Peter začíná nepříčetně žárlit, nikoli na Toma, manžel se nepočítá, ale má tušení, že Chloe má nového milence. Znechucená Chloe se s Peterem rozejde a ten se jí pomstí tím, že se přimluví za Tomova konkurenta. Chloe pochopí, jak moc Tomovi záleží na tom, stát se z pomocníka mocných sám příslušníkem moci. Musí napravit situaci. Vlivného přímluvce za Tomovu kariéru nalezne v Jeannette, jež má být Trumpem jmenována do čela Fedu. Jeannette si Chloe a její zábavný pragmatismus oblíbí a skutečně pomůže. Netušíc, že Chloeiným tajným milencem, jehož vinou se situace s Tomovým jmenováním soudcem tak zamotala, je její vlastní nadějná dcera Rebecca a že právě Chloe stojí za zrušením Rebečina zasnoubení. Chloe však svůj vztah s těžkým srdcem obětuje manželově kariéře – Rebecca tak musí svou vlastní předpokládanou zářivou politickou kariéru zahájit na opačném konci USA, v Kalifornii.

Premiéra hry se uskutečnila v roce 2013 v kalifornském Costa Mesa. V aktualizované verzi si v newyorském Hudson Theater odbyla v roli Chloe svůj broadwayský debut Uma Thurmanová.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz