Pastorála

Titul v originále: Pastorale

Žánr: hra
Překladatel: Andrász Halász
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 2

Katalin Thuróczy(ová) (Maďarsko)

PASTORÁLA (PASTORALE)

z maďarštiny přeložil András Halász

4 m, 2 ž

Příběh se odehrává v roce 1773 na zámku ve Fertődu, jehož přestavba do podoby zámku versailleského byla dokončena nedávno před tím (1764-66). Královnu, která do zámku zavítá, chce Miklós Esterházy uvítat řadou slavností: při této příležitosti je uváděno italské hudební pastorále, zakončené ohňostrojem. Odpoledne před představením uděluje Marie Terezie audienci umělcům v pastorále vystupujícím.

Předtím, po smrti svého manžela, Františka Lotrinského (v roce 1765), královna - na znamení smutku - vydala zákon, podle něhož se na území monarchie již žádná žena nesmí líčit. Tento zákon dodržuje i sama královna.

Cora, půvabná italská zpěvačka, která o zákonu nic neví, se chce velice zalíbit královně a na audienci se proto objeví nádherně nalíčená. Vypukne skandál: hrabě Esterházy upadne u královny v nemilost a aby zachránil vlastní kůži, obviní z tohoto maléru skladatele a kapelníka Haydna...

Lascivní a frivolní komedie je věrným obrazem pokrytecké a zhýralé společnosti té doby (naší doby?), společnosti, v níž nejsou uznávány žádné hodnoty umělecké ani morální, kde se krade, podvádí, lže, kde všechny hříchy jsou odpustitelné, za předpokladu, že viníkem je osoba vysoce postavená a její čin neuráží přísná pravidla etikety.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz