Patriarcha

Titul v originále: Patriarkka

Žánr: komedie, tragikomedie
Překladatel: Vladimír Piskoř
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 5

Stavební inženýr Heimo odejde do důchodu a se se svou ženou, učitelkou Virpi, se odstěhuje do Francie. Heimo ale po čase zjistí, že není schopen strávit zbytek svého života odpočinkem v Normandii. Celý život nesl na svých bedrech odpovědnost a najednou se cítí nevyužitý. Ačkoli je jeho žena proti, rozhodne se Heimo vrátit zpět do Finska, aby zjistil, zda pro něj jeho země nemá ještě nějaký důležitý úkol. Návrat do Finska poznamená nejen jejich manželství, ale i životy jejich dětí. Potlačené napětí a pocity, které se v nich hromadily v průběhu let a zůstaly dosud nevyřčeny, začínají najednou vyplouvat na povrch a hrozí, že vybuchnou. S návratem Heima a Virpi se rozhoří v rodině silný mezigenerační konflikt. Každý člen rodiny je najednou nucen podívat se do zrcadla a odpovědět si na otázku, jaké je jeho místo na světě.

Autor ve své hře z roku 2012 dovedně propojuje témata konfliktu mezi generacemi či mezi muži a ženami, měnícího se světa, stárnutí i lásky. Hra byla napsaná k 140. výročí finského Národního divadla a stala se divadelní událostí roku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz