Pera Markýze de Sade

Titul v originále: Quills

Žánr: hra historická
Překladatel: Pavel Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 3

Doug Wright (USA)

PERA MARKÝZE DE SADE (QUILLS)

přeložil Pavel Dominik

5 m, 3 ž

historická hra

Divadelní hra z roku 1995, jež byla předlohou stejnojmenného filmu s Geoffrey Rushem a Kate Winslettovou, se zabývá posledními dny života slavného libertina, markýze de Sade. Pro jedny perverzní zvrhlík, pro druhé jeden z největších myslitelů své doby tráví proti své vůli závěr života v ústavu pro choromyslné. I zde se však odmítá vzdát své literární tvorby. Texty se pokouší pašovat z blázince prostřednictvím mladičké švadlenky Madeleine. Mladý abbé se na naléhaní nového ředitele rozhodne, že z markýze vášeň pro zvrácené představy vymýtí, kvůli čemuž sahá po stále drastičtějších praktikách. Markýz si ale pokaždé najde novou cestu, jak vyprávět své vzrušující příběhy, psaní a vyprávění je pro něj nade vše. Když je mu znemožněno psát, šeptá své příběhy vězňům v okolních celách – a způsobí tak nepokoje, které vyvrcholí smrtí nebohé Madeleine.

Je však možné dosáhnout toho, aby jisté věci člověka prostě nenapadaly? Neprovokuje nakonec de Sade záměrně? Markýzovi je nakonec useknuta hlava, aby byl definitivně vyléčen a aby abbé sám našel klid. Je už ale markýzem příliš fascinován, nakonec zaujímá v ústavu jeho místo…

Exkluzívní česká premiéra proběhne v říjnu 2019 v Národním divadle Brno.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz