Perfect Happiness

Titul v originále: Volmaakt Geluk

Autor: Charles Tex den, Peter Baan de
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 2

Charles den Tex, Peter de Baan (Holandsko)

DOKONALÉ ŠTĚSTÍ (PERFECT HAPPINESS / VOLMAAKT GELUK)

přeložila Jitka Sloupová

1 m, 2 ž

komedie - tragédie - zápletkový thriller

Tom, Ellen a Mara se znají dvacet let. Tom a Ellen žijí v až hédonicky šťastném bezdětném manželství. Ellen je už ve věku, kdy děti mít nemůže. Mara je svobodná obchodní makléřka, mladší než Ellen. Chce mít dítě dřív, než bude pozdě, ale nechce muže. Chce dárce spermií. Perfektního dárce spermií – chce Toma.

Diskutují o tom u tradiční společné večeře, a přitom vyjde najevo, že Ellen, protože Tom děti nechtěl, předstírala, že ani ona je nechce. Dokonce byla před léty na potratu, aniž by mu o tom řekla.

Tom se přes počáteční odpor tajně stane otcem (dokonce přirozeným) Mařina dítěte a Mara přitom výhodně prodá Tomovu pekárenskou společnost, takže se z něho stane až nečekaně bohatý muž. Ona zároveň získá na provizi slušnou částku i pro sebe a dítě.

Když se dítě narodí, Mara cítí nutnost říct Ellen pravdu o tom, co se stalo. Nemůže žít se lží. Ellen je ohromená a zuří. Přinutí Toma, aby situaci vyřešil. Tom pak nečekaným tahem převrátí poměr sil a dítě Maře vezme. Je to teď jeho dítě a Ellen je přijme za vlastní.

Štěstí vypadalo pro Maru jako svobodná volba, ale nakonec se stalo pastí.

Prostřednictvím zručně konstruované (ale psychologicky naprosto věrohodné) zápletky vyslovuje tato komedie mnohé o hodnotách a způsobech současné západní střední třídy.

Text, v němž spojili své síly spisovatel Charles den Tex a režisér Peter de Baan, měl světovou premiéru v únoru 2008 v holandském Amstelveenu, uveden byl také v Belgii, Švýcarsku, Německu a Rakousku. Připravuje se uvedení v Rusku.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz