Petr a Alenka

Titul v originále: Peter and Alice

Autor: John Logan
Žánr: hra, hra historická
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 2

PETR A ALENKA (Peter and Alice)

Hru inspirovala skutečná událost. Píše se rok 1932 a v londýnském knihkupectví Bumpus se otevírá výstava věnovaná Lewisi Carollovi, autorovi slavné Alenky v říši divů. Výstavu má zahajovat osmdesátiletá paní Alice Liddellová Hargreavesová, tou dobou již známý předobraz Carollovy hrdinky. Krátce předtím se v zadní místnosti setkává s mladým nakladatelem Peterem Llewellynem Daviesem, který byl náhodou předobrazem jiného slavného dětského hrdiny – Petra Pana J. M. Barrieho. Z jejich konverzace na téma, jaké to je být věčně konfrontováni se svými dětskými podobami, vyrůstá rekapitulace jejich životních osudů. Oba skutečné lidi pak provázejí jejich stíny – jejich literární alter ega Petr a Alenka přinášejí do hry svět dětské fantazie, ale i věčnou výzvu dospívání. Jejich autoři Barrie i Caroll hráli v životech Alice i Petera velmi důležitou a v něčem podobnou roli rodinných přátel se skrytými, nikdy nepřiznanými motivy. Alice, a padesát let po ní i Peter, však žijí běžné životy své třídy. Alice se velmi dobře provdá a vychová tři syny, Peter a jeho čtyři bratři se připravují na univerzitní studia… První světová válka však otřese jejich jistotami: jejich životy náhle vypadají stejně neskutečně jako fantazijní svět dětských příběhů s nádechem hororu. Ve válce padnou dva z Aliciných synů i dva z Peterových bratrů a další spáchá sebevraždu. Peter sám se z války vrací s podlomeným duševním zdravím. Po letech začíná zchudlá a ovdovělá Alice v Alenčiných příbězích nacházet útěchu i vlastní důstojnost a dokáže být i Peterovi alespoň na chvíli oporou.

Hra oceňovaného dramatika (Červená) a hollywoodského scénáristy (Poslední samuraj, Letec) měla premiéru v březnu 2013 v londýnském Noël Coward Theatre s Judi Denchovou a Benem Whishawem (mimochodem později hereckými partnery v bondovce Skyfall jako M a Q) v hlavních rolích. Po letech, kdy byla práva k provozování blokovaná, se vrací na světová jeviště.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz