Phädra, in Flammen

Titul v originále: Phädra, in Flammen

Autor: Nino Haratischwili
Žánr: hra, tragédie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

PHÄDRA, IN FLAMMEN (Faidra, v plamenech)

politická tragédie

Volná adaptace známého antického mýtu zpracovaného i v mnoha dramatech (Eurípidés, Racine, Enquist, Kane…). V Aténách se už dlouho nic neděje, král Théseus zestárl, jeho mladá žena Faidra se nudí a touží opustit moc. Jejich prvorozený syn se zdá být též připraven a stačí ho jen oženit. S jeho nevěstou Perseou však vstupuje neklid nejen do Athén, nýbrž i do Faidry: naděje v nové věci se střetává s požadavky starého a stávající řád se otřásá - politicky i soukromě. Náhle i Théseus zvažuje, zda by přeci jen neměl zůstat o moci...

Přepisem antického mýtu o Faidře se autorce podařilo vytvořit podobenství, jež se zabývá otázkami mocenské politiky, emancipace a politické regrese, s ohledem na aktuální politickou situaci nejen ve východní Evropě a Gruzii. Ukazuje souvislost mezi osobní a politickou touhou: kde je mé místo ve světě? Jak chci žít? Jsem zodpovědný za svou vlastní svobodu? Co jsem ochoten obětovat?

Premiéra proběhla v podání Berliner Ensemble v rámci Ruhrfestspiele Recklinghausen v květnu 2023.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz