Picasso v baru Lapin Agile

Titul v originále: Picasso at the Lapin Agile

Autor: Steve Martin
Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 4

Steve Martin (USA)

PICASSO V BARU LAPIN AGILE (PICASSO AT THE LAPIN AGILE)

přeložili Jaroslav Etlík a Jitka Sloupová

7 m, 4 ž

Dramatická prvotina známého amerického komika je poněkud neortodoxní poctou velikánům 20. století.

Píše se rok 1904 a v typickém pařížském baru Lapin Agile tedy „U čilého králíka" svádí osud cesty 25letého Alberta Einsteina (který právě stojí na prahu svého epochálního objevu teorie relativity), 23letého Pabla Picassa (který právě začíná malovat své Avignonské slečny), a to za asistence jejich přítelkyň a ctitelek. Konverzaci ve vědoucím allenovském duchu, zcizovanou výstupy poživačných Pařížanů v čele se šarmantním majitelem baru se pokusí „převálcovat" vpád zabedněného, ale vitalitou překypujícího Amerikána jménem Schmendiman, a nakonec do baru zavítá z budoucnosti i jistý Zpěvák „z Memphisu v Tennessee". Velikáni i figurky se zapojují do místy hluboce filozofických a místy značně absurdních diskusí - všichni však nakonec přivítají přípitkem počínající „divné století", jehož jsou každý svým způsobem symbolem.

Komedie měla premiéru v chicagském Steppenwolf Theater v říjnu 1993, s úspěchem je dodnes uváděná po celých Spojených státech (v roce 1996 získala i prestižní Outer Critics Award za nejlepší hru uváděnou na off-Broadwayi). V letech 2001 – 2005 byla na repertoáru Malé scény Slovenského národného divadla v Bratislavě. Po letech, kdy byla česká práva blokována, je nyní tato hra volná k české premiéře.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz