Picasso´s Goldfinch

Titul v originále: Picasso´s Goldfinch

Autor: Tom Jeffcote
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Tom Jeffcote (Austrálie)

PICASSO´S GOLDFINCH (PICASSŮV STEHLÍK)

1 m, 1 ž

Duodrama australského dramatika na téma skutečného umění (Picassův výrok o „slepém stehlíkovi“ je vracejícím se leitmotivem) a lidí, kteří o ně usilují. Wilson Stryker je kdysi slavný malíř, který se už před dvaceti lety umělecky odmlčel. Žije v ústraní v rodné Austrálii, ve skromném domku a od svých dveří vyhání periodicky se objevující novináře třeba kamením. Proto přijde mladá reportérka Therese raději francouzským oknem ze zahrady. Takový sólokapr jako rozhovor s nepřístupnou celebritou by jí zajistil místo ve slavném časopisu. Je upřímná a je v ní něco, co Wilsonovi zabrání jednoduše ji vyhodit. Souhlasí s tím, že se nechá interviewovat výměnou za to, že mu Therese bude chvíli sedět. Therese je dobře připravená, zná jeho slabá místa a její otázky míří rovnou do černého: v okamžiku se promění v Beatrice, dívku, která zcela změnila osud malíře, který měl namířeno ke světové slávě. Beatrice nesnášela Wilsonovy sklony k povrchnosti, k níž ho sváděl úspěch. Měla na paměti hořké konce svého otce, rovněž kdysi úspěšného malíře. Zapřísahá Wilsona, aby se vrátil do Austrálie a opustil blyštivý svět New Yorku 60. let. Když se k tomu Wilson již téměř odhodlá, přijde osudová scéna: Mick Jagger nabídne Wilsonovi telefonicky uměleckou účast na světovém turné Rolling Stones, zklamaná Beatrice se předávkuje, a než jí Wilson stihne vyhledat pomoc, nešťastnou náhodou uhoří v hotelovém pokoji.

Po dvaceti letech od této události – která otřesený Wilson strávil v ústraní v Austrálii – se na pozvání svého galeristy, který v něho zřejmě nikdy nepřestal věřit, ocitne v jeho vile na francouzské Riviéře. Tady o něho má pečovat jako hospodyně Justine. Wilson však svůj úkol sabotuje a nemaluje. Jen mimochodem však načrtne Justinin portrét. Ten dívka sama pošle galeristovi a ten nadšeně objedná dalších šest obrazů, aby mohl uspořádat výstavu. Povzbuzený Wilson maluje a zprvu netuší, že dívka vlastně umírá…

Uplynulo dvacet let, a nyní je na Therese, aby přiměla Wilsona k dalšímu, snad definitivnímu návratu – k odvaze ukázat své obrazy světu.

Therese, Beatrice a Justine hraje jediná herečka kolem třiceti.

Premiéra hry se konala 30.10.2012 v The Blue Room Theatre v australském Perthu. Tom Jeffcote je australský dramatik a spisovatel. Kromě další hry Tough Love má na svém kontě i mezinárodně úspěšnou knihu o boji s narkomanií v rodině – Facing Drugs.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz