Pieta

Titul v originále: Pietà

Žánr: monodrama
Překladatel: František Fröhlich
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 1

Astrid Saalbach(ová) (Dánsko)

PIETA

z dánštiny přeložil František Fröhlich

1 ž, 1m (statista - němá role)

Rie, „žena mezi pětačtyřiceti a padesáti", se probudí v hotelovém pokoji s mohutnou kocovinou a s neznámým mužem vedle sebe v posteli. V jednoaktovém monologu (cca 60 - 90 minut) postupně rozkrývá opilecké okno z právě minulé noci a kreslí přesvědčivý portrét ženy, která už po šikmé ploše sjela prakticky až na dno: v důsledku pití přišla o muže (ten se s ní rozvedl) i o dceru, o manažerskou pozici a posléze o zaměstnání (v opilství byla přistižena uprostřed orálního sexu se zákazníkem). Zřejmě má však ještě peníze, aby si mohla dovolit noc v drahém hotelu a po ránu přiživit včerejší opici objednávkami dalšího pití promptně dodávaného hotelovým personálem. Záhy zjistí, že její postelový soused noční excesy nepřežil a že má vedle sebe mrtvolu, jak se posléze ukáže, jakéhosi španělského obchodníka. Telefonuje bývalému manželovi a vykládá mu, jak se jí skvěle daří, volá dceři, ta se s ní však odmítá bavit. Je čím dál opilejší, chystá se odejít, ale ve dveřích se zastaví se slovy: „Ba ne, to nemůžu... Přece tady nezůstaneš ležet sám. Ještě aby tě našla jen tak kdejaká cizí... Zůstanu s tebou... My dva patříme k sobě..."

Vynikající příležitost pro herečku příslušné věkové kategorie - text je o to zajímavější, že Rie je klasická nespolehlivá vypravěčka: její monolog nabízí různé interpretace, můžeme jí věřit ve všem, v něčem nebo vůbec v ničem.

Česká premiéra s Vilmou Cibulkovou v titulní roli proběhla v dubnu 2012 v Divadle Horní Počernice (divadelní společnost Ansámbl).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz