Pinguine können keinen Käsekuchen backen

Titul v originále:

Autor: Ulrich Hub
Žánr: hra pro děti
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

Ulrich Hub (Německo)

TUČŇÁCI KOLÁČ NESVEDOU (PINGUINE KÖNNEN KEINEN KÄSEKUCHEN BACKEN)

přeložil Michal Kotrouš

4 herci

groteska nejen pro děti

Dětmi oblíbení tučňáci se tentokrát objevují v dynamickém příběhu plném gagů, překvapivých zvratů a písniček. Kromě dvou tučňácích kamarádů se objeví ještě krátkozraký krtek a slepice s vysavačem.

Tučňáci najdou tvarohový dort a když jej snědí, ukáže se, že patřil krátkozrakému krtkovi, jenž právě slaví narozeniny. Krtek však nemůže vidět, že koláč již neexistuje, a tak vzniká celá řada vtipných situací při předstírání toho, že dort ještě není sněden. Přichází slepice se svým domácím mazlíčkem, vysavačem, a dostává zálusk na rozinky. Chytračí před tučňáky, že upéct krtkovi nový dort je hračka – stačí mít přece jenom tvaroh a dort... Vysavač ale za sebou zanechává loužičky oleje, slepice je prohnaná a ve vidině rozinek málem rozvrátí přátelství dvou tučňáků předstírajíc, že jednoho z nich má moc ráda - druhého téměř uškrtí na šňůře od vysavače. Do toho se pravidelně vrací na scénu krátkozraký krtek a chce svůj dort, slepice snese vejce, v němž je překvapivě revolver, a ohrožuje tučňáky s tím, že chce jejich rozinky... Ve finále tučňáci předvedou famózní rap o rybích prstech (příběh o hrochovi, kterému utekly rybí prsty z pánvičky), lakomý krtek se chce nakonec rozdělit o neexistující dort s dětmi, a tak vše končí tím, že tučňáci budou muset druhý den dort asi opravdu upéci.

Chvílemi bláznivá, ale i poučná groteska – bajka byla uvedena v květnu 2001 v divadle Reibekuchentheater (divadlo Bramborová placka) v Duisburgu.

Česká premiéra proběhla v červnu 2019 v Divadle Šumperk.

Autor získal v roce 2010 v rámci mezinárodního divadelního festivalu v Mülheimu hlavní cenu za dramatiku pro děti (za hru Nathans Kinder i za další). Jeho další hra o tučňácích, Tučňáci na arše (An der Arche um acht) se v Evropě setkala s velkým úspěchem a v ČR ji uvedlo již přes 10 divadel.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz