Pinocchio´s Ashes

Titul v originále: Pinocchios Aske

Autor: Jokum Rohde
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

Jokum Rohde (Dánsko)

PINOCCHIOS ASKE / PINOCCHIO´S ASHES (POPEL Z PINOCCHIA)

5 m, 2 ž

Městu Königsberg vládne totalitní režim, který zakazuje jakékoliv projevy umění. Pálí se knihy, umělcům se odsekávají končetiny. Městu vládne strach. Nevinný obchodník s nábytkem, Werner Brown, je jednoho dne předveden před soud obviněn z loutkářství, i když ve skutečnosti loutku nevyrobil a jen ji našel ve sklepě po minulém majiteli obchodu. U soudu tvrdošíjně obhajuje svou nevinnu do chvíle, kdy je označen za geniálního loutkáře. Jakmile soudce Wolff, státní zástupce Alexander Trocchi a dokonce i udavač Marc Dutroux začnou vychvalovat jeho talent a oceňovat hodnotu loutky, Brown začne prohlašovat, že to byl opravdu on, kdo loutku vyrobil. Tím padne do připravené pasti a je odsouzen k useknutí pravé ruky. Tím se odstartuje kolotoč událostí, které v Könisbergu odstartují ještě větší chaos a nenávist, než jaké zde panovaly před tím.

Rohde promíchává vztahy mezi všemi postavami a brilantně navozuje atmosféru rozpadajícího se města (potažmu snad i režimu). Z Wernera Browna se stane manipulátor a ze soudce Wolffa zase básník. Rohde v Königsbergu překračuje současné společenské normy nejen motivem zákazu umění, ale například i zobrazením incestu či vraždy dítěte.

Pinocchio's Ashes je temná satira, která nabízí netradiční futuristickou podívanou. Své americké premiéry se dočkala roku 2005 v Theater for the New York City od Scandinavian American Theater Company.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz