Piper

Titul v originále: Piper

Autor: Colleen Murphy
Žánr: tragikomedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 16 ženy 7

Colleen Murphy

PIPER (KRYSAŘ)

16 mužů, 7 žen, děti, chorus

Tato tragikomedie se zpěvy je inspirována německou legendou "Auszug der Hamelschen Kinder" a básní Roberta Browninga "The Pied Piper of Hamelin". Mírně ztřeštěná hra o nesplněných slibech, lásce, svedení a osamocení je vtipnou a "rozvratnou" alegorií na zvrácené principy politiky, kde se mocní bojí ideálů, kde se masy nechávají strhávat k čemukoliv...

Malé město se připravuje na nové volby starosty, přesněji řečeno na šesté znovuzvolení stávajícího starosty. Ochotné přitakávání města svým "vyvoleným" přeruší zpráva o ztracení syna zástupce starosty Tota a příchod cizího elementu do zaběhnutého života města - mladíka vábivě hrajícího na flétnu. Tota najdou utopeného a z jeho smrti obviní nevinné krysy. Dcera starosty Pink se do cizince zamiluje, což se samozřejmě vůbec nelíbí jejímu otci a chce flétnistu zabít. Zároveň chce ale vyhubit krysy jako trest za smrt Tota, což je přesně to, čím může být cizinec prospěšný. Starosta tak cizince vyzve, aby krysy vyhubil, a za to mu slíbí jeho život, finanční odměnu i ruku své dcery.

Starosta ale svůj slib daný cizincovi nakonec nesplní a vyhostí ho z města. Pink odchází s ním. Lid zjistí, že za smrt Tota může jeho vlastní matka, a že krysy byly vyhubeny bez příčiny. Lidem se po krysách začne stýskat, protože se bojí čistoty, kterou jim na jejich vlastní popud cizinec přinesl.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz