Pirsch

Titul v originále: Pirsch

Autor: Ivana Sokola
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 2

PIRSCH (Šoulačka)

Městské slavnosti, venkovské slavnosti, pouť či závody ve střelbě: každý festival má svá pravidla. Marinka se po letech vrací do svého rodného města, kde se právě tancuje, soutěží a jí - a zatímco místní slavnosti jedou na plné obrátky, Marince se vracejí vzpomínky na velmi specifickou festivalovou noc, kterou lze jen těžko popsat slovy - Marinka již od té doby nechce tančit. Její bratr tvrdí, že se jí to jen zdálo, policistka zase říká, že Marinka nedokáže pojmenovat rozsah trestného činu. Marinka už ale nehodlá být obětí, chce být lovcem - se smečkou psů se vydává na neúprosný lov, aby bojovala násilím proti násilí, aby pomstou smyla vinu.

Podobenství o násilí a patriarchálních mocenských vztazích. Bratr a sestra se nedokáží shodnout na pravdivé verzi Marinčina příběhu a během jejich dialogu dochází k přehodnocení dosavadních rolí. Hra byla oceněna prestižní cenou pro nové dramatické texty Heidelberger Stückemarkt 2022. Porota na textu ocenila „jazykovou vytříbenost, jemnou kompozici, brilantní rytmus textu – na první pohled divadelní báseň, na druhý až kriminalistické zpochybnění fenoménu festivalových slavností. Antický motiv chóru a pomsty jakožto možnosti, jak hledat pravdu.“

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz