Plán

Titul v originále: Plán

Autor: Radim Petřík
Žánr: tragikomedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

PLÁN

3 m, 3 ž (nebo 2 m, 4 ž nebo 4 m, 2 ž)

Tragikomedie o vztazích a o všem, co k nim patří. O rozpálených vášních a chladném pragmatismu, ženské síle a mužské slabosti, přátelství a nenávisti. Ne každá pistole musí vystřelit a ne každý Plán se musí zvrtnout. Nebo ano?

Zpočátku spíše komediální děj, řešící milostné a přátelské vztahy ve skupině lékařů a jejich okolí, se postupem času, zejména pak v průběhu druhého dějství, poněkud dramatizuje. Vyhřezlá žárlivost a s ní spojené vášně na straně jedné a chladný cynický kalkul na straně druhé, směřují ke zdánlivě nevyhnutelnému dramatickému vyvrcholení.

Umírající miliardář Petr Koucký se snaží pragmaticky přesvědčit doktora Marka Němce, aby se oženil s jeho dcerou, lékařkou Ivanou Kouckou. Marek tak s vidinou možnosti zdědit velký majetek a otevřít si vlastní kliniku, po prvotním váhání nakonec učiní. Postupně však vzrůstá Ivanina žárlivost vůči kolegyni Katce, která je sice na začátku těhotná se svým přítelem Igorem, Ivana však vlivem různých indicií dospěje k názoru, že dítě je ve skutečnosti Markovo. Děj spěje k nevyhnutelné konfrontaci mezi Ivanou a Katkou, při níž Ivana na Katku v afektu vystřelí, nicméně mine. Katka se následně rozchází s Igorem a vychází najevo, že postupné podněcování Ivaniny žárlivosti byl od počátku její a Markův promyšlený plán. Plán sice vyšel podle očekávání, ale všechny postavy se v závěrečné scéně od Katky odvrací: Marka trápí svědomí a propadá alkoholu, Markéta (společná kamarádka Katky i Ivany) se odstěhuje, Igor si najde novou přítelkyni a Ivana podstupuje nařízenou ústavní léčbu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz