Plnou parou (Sauna)

Titul v originále: Aufguss

Žánr: komedie
Překladatel: Michal Kotrouš
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

komedie - fraška

Nevěřím, že se nějaký pár může rozejít pokojným způsobem. Ale chtěl jsem takovou utopii aspoň ukázat, láká mě experiment, jak vyhrotit nedorozumění, špatné pochopení jednoho slova s fatálními následky.“ (René Heinersdorff)

Poklidný víkend kdesi ve welness hotelu je narušen sledem událostí. Dieter, úspěšný podnikatel a self made man se rozhodl dát své družce Mary originální dárek, což ovšem vyžaduje značnou dávku přemlouvání. Chce se s ní sice rozejít, nicméně chtěl by jí darovat dítě – formou anonymního dárce spermatu. Lothar, šéf vzkvétající dětské kliniky, by zase rád dárce získal – ale ne spermatu, nýbrž peněžní částku na provoz kliniky, od bohatého Dietera. To ovšem vyžaduje diplomatickou šikovnost a diskrétnost, a tak se má úkolu ujmout jeho asistentka, pragmatická Emily. Anonymním dárcem spermatu má být Alain, urostlý sportovec a docent, přezdívaný The Brain. Moc se mu do páření s Mary nechce, nicméně dluží Dieterovi protislužbu.

Mezi saunou, parní lázní a bazénem s ledovou vodou se cesty všech postav zkříží a pomocí příchodů a ochodů vzniká čím dál zamotanější uzel nedorozumění a omylů. Dieter považuje omylem za dárce spermatu Lothara, Lothar po něm chce peníze, Alain udržuje tajný poměr s Mary, Dieter zase s Emily, takže kromě teploty v sauně stoupá i počet zádrhelů, až nikdo přesně neví, kdo co vlastně chce…

Autor a zároveň režisér si pohrává se žánrem bulvární grotesky a ironicky na sebe vrší náhody a překvapení. Dynamická komedie byla uvedena v düsseldorfském Theater an der Kö v únoru 2014, hned poté následovala produkce v červenci 2015 (Kömödie im Marquart, Stuttgart) a velkého úspěchu se tento moderní bulvár dočkal při uvedení v srpnu 2017 v mnichovské Komödie im Bayerischen Hof. Česká premiéra proběhla v Divadle Palace v lednu 2019.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz