Plynové lampy

Titul v originále: Gas Light

Autor: Patrick Hamilton
Žánr: detektivka
Překladatel: Jiří Mucha
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 3

Patrick Hamilton (Velká Británie)
PLYNOVÉ LAMPY (GAS LIGHT)
Z angličtiny přeložil Jiří Mucha

2 m, 3 ž
detektivní drama

Detektivní hra, ve které je vše, co má dobrá detektivka mít: neobjasněná vražda, podvody a falešná obvinění, honba za miliony v podobě rubínů rodiny Barlowů, zatčení i nezbytné překvapení na závěr.
Novomanželé Mallenovi se přistěhují na novou londýnskou adresu, do domu, kde byla před lety brutálně zavražděna teta novomanželky Belly. Bezcitný Paul začne ženu systematicky týrat a přesvědčovat ji o tom, že ztratila veškerý zdravý rozum. K tomuto účelu využívá velmi krutých prostředků psychického nátlaku, který má přesvědčit již tak labilní Bellu, aby uvěřila, že v údajném transu přemisťuje po domě věci nebo je odnáší pryč.
Temné psychologické drama Patricka Hamiltona přispělo svým názvem k obohacení anglické slovní zásoby. Anglické slovo "gaslighting" se v dnešním jazyce používá ve významu neustálého psychického nátlaku, který má určitou osobu přesvědčit o jejím domnělém šílenství. Hra si pro své napětí získala široké publikum a krátce po uvedení na jeviště byla dokonce dvakrát zfilmována.

 

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz