Pocit nočního vlaku

Titul v originále: Pocit nočního vlaku

Autor: Radek Malý
Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

Radek Malý (*1977)

POCIT NOČNÍHO VLAKU

2 m, 1 ž

Pět dramatických studií zkoumá imprese pěti různých vagónů nočního vlaku jako metaforu současného i minulého života. Dramatická analýzu dysfunkční rodiny a bezobsažných vztahů, monotónní návraty stejných křestních jmen, litanie průvodčího i poetická transformace osobního vlaku v dobytčák - to vše tvoří podivný sugestivní svět, který je možno shrnout titulem „pocit vlaku".

1. obraz: kupé pro matky s dětmi - Matka mluví se svým devětadvacetiletým synem, jako by mu bylo stále jen šest. Syn se jí pokouší vysvětlit, že jeho přítelkyně je těhotná a že se bude ženit. Matka je zmatená.

2. obraz: jídelní vůz - Pepan a Maru večeří v restauračním voze, protože si to mohou dovolit. Jejich dcera by s nimi nejedla - je vegetariánka. Matka by proto chtěla další dítě, a ačkoli Pepan vehementně protestuje, spřádá plány na synovu kariéru.

3. obraz: služební kupé - Průvodčí srovnává cestu vlakem a smrt. Jeho monolog provázejí podivné obrazy.

4. obraz: kuřácké kupé - Otec přesvědčuje dceru, aby si přisedla k němu a matce do vagónu první třídy - lístek jí zaplatí. Dcera si stěžuje na svou samotu a obviňuje otce, že před ní zatajil existenci bratra, který zmizel, když jí byly dva roky. Odchází ho hledat.

5. obraz: dobytčí vagón - Bratr a sestra mají před sebou dalekou cestu. Bojí se psů a bojí se průvodčího, před kterým se schovávají. Když se objeví, je to zároveň jejich otec.

Hra získala čestné uznání v letošní anonymní soutěži o Cenu Alfréda Radoka 2006 a Cenu Českého rozhlasu 3 - Vltava.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz