Podivní ptáci

Titul v originále: Podivní ptáci

Autor: Antonín Máša
Žánr: tragikomedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 11 ženy 4

Antonín Máša (1935-2001)

PODIVNÍ PTÁCI (tragikomedie)

4 ženy a 11 mužů

Napsat dnes hru o nejsoučasnější současnosti je dosti obtížné. Antonín Máša se dokázal vyhnout patosu kázání o převléknutých kabátech či o boomu kariérismu a ostrých loktů. Přesto v jeho hře nalezneme mafiánsky dlouhé prsty podnikatelů, vraždy na objednávku, strach z kompromitujících svědectví od těch, kteří "byli odejiti" a podobně. Hlavním hrdinou je Aleš Hrdina, který si už dva roky spokojeně žije na Onom světe (název vesnice). Jakožto bývalý novinář se však stává nebezpečným pro svého někdejšího přítele, podnikatele Filipa Kliku. Aleše na Onom světě navštíví rozmanitá společnost - přátelé i nepřátelé, Filipovi dobrovolní či nedobrovolní zvědové, syn Marek - Filipův učeň, dcera Judita a dva podivní ptáci Kája a Jája. Ti se vydávají za prasynovce z Ameriky a začnou Aleše podrobovat výslechu, ne nepodobného výslechu STB. Tito ptáci jsou sice nanejvýš podivní, ale jistě nejsou jediní, na které se název hry vztahuje.

Hra končí vyrovnanou a šťastnou smrtí Aleše, kdy - ač klesá k zemi - má pocit, že se vznáší. Jeho bývalí kolegové, přestože měli pocit, že přijíždí za poraženou troskou, odjíždí s nepříjemným pocitem, že je tomu naopak.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz