Podnebí

Titul v originále: Podnebí

Žánr: komedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Luděk Kašparovský

PODNEBÍ

3 m, 2 ž, 2 hlasy

komedie

„Kolem se rozhlížíme po viníkovi a vině - a ona v zrcadle bydlí, ta svině.“

Žánrově by se tato hra dala nejspíše nazvat konverzační hořkou komedií. Peklo neexistuje, jen země a nebe. A všichni hříšníci uvíznou v podnebí. Zde se setkávají roztodivné postavy – Ježíš Kristus, jeho asistentka, Jan Mladý, Adolf Hitler, Andrej Čikatov. Tyto postavy ještě doplňují dva hlasy – Boží a mimozemšťanův.

Jak nastíní Ježíš (ve hře je to bratr Buddhy), celý lidský život se rovná jakési hře, v níž se pokoušíme uspět. A pokud selžeme, musíme ji hrát znova a znova, pykat za hříchy z minulých životů a pořád se vracet na zem, dokud se neposkvrněni nedostaneme do nebe. Mezistupněm je právě podnebí. Tam za úřednickým stolem po vydatném spánku a ranním posilování na kříži čeká trpělivý, ale občas také trošku spravedlivě ukřivděný Kristus, aby s vámi vedl jakési terapeutická sezení.

Nejčerstvější hříšník Jan Mladý zjišťuje, že se ocitl v pěkné polízanici - prošel razantní proměnou v ženu (ke svému zděšení zjišťuje, že mu něco chybí a něco přebývá) a navíc ho hodili do jednoho pytle s Adolfem Hitlerem a ruským kanibalem Andrejem Čikatovem. Jan přejmenovaný na Evu položí Kristovi mnoho otázek, než pochopí pravý stav věcí.

Odlišné charaktery postav přímo vybízejí ke vtipné, groteskní, někdy absurdní a často pseudofilozofické konverzaci, téměř jako by se setkali v hostinci. Jazykově hra jiskří dvojsmysly (např. Kristus si stěžuje, jak trpěl, až myslel, že se z toho zjeví). Ježíš se svoji asistentkou tedy představuje jakousi přijímací komisi do nebe a hovoří se všemi zúčastněnými, Hitler s Čikatovem si krátí čas partií šachu, postupně odhalujeme minulost postav, které se vyzpovídávají ze svých činů a všechny čekají, jak o jejich dalším osudu Ježíš rozhodne. Hitler je nakonec poslán zpátky na Zemi, vlastně do opravdového očistce, aby znovu narozen odčinil svoje hříchy. To však čeká i ostatní...

Hru s úspěchem uvedlo brněnské divadlo Koule (v obsazení mj. známých brněnských herců) a získalo s ním hlavní cenu na mezinárodním festivalu nezávislých divadel Apostrof 2006, v Praze Na zábradlí.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz