Podraz

Titul v originále: The Sting

Autor: David S. Ward, David Rogers
Žánr: komedie, dramatizace, detektivka
Překladatel: Martin Novotný
Jazyk: čeština
Postavy: muži 10 ženy 9

10 m, 9 ž (variabilní obsazení)

dramatizace filmu

Gangsterská kriminální retro komedie, dobře známá ze své původní filmové podoby, která byla ve své době skutečným trhákem. Původní scénář k ní napsal David S. Ward, který využil podkladů z knihy Davida Maurera Velký Podfuk: Příběh podvodníka (The Big Con: The Story of the Confidence Man), která vyšla v USA v roce 1940. Film vznikl v roce 1973 a získal kromě mnoha jiných cen 7 Oscarů. Jevištní úprava Davida Rogerse vznikla v roce 1984. Velmi věrně se drží původního filmového příběhu, její vyprávění je stejně vtipné i fascinující.

Chicago 1936. Johnny Hooker se drží nad vodou drobnými podvody. Pak ale s parťákem Lutherem okradou „nesprávného“ člověka, který patří k mužům jednoho z největších a nejmocnějších gangsterů Lonnegana. Jeho lidé Luthera zabijí. Johny přísahá pomstu a dá se dohromady s falešným hráčem pokeru, starým lišákem Henrym Gondorffem. Společně naplánují rafinovaný podraz, jehož smyslem je definitivně Lonnegana zlikvidovat. Poté pomstychtivý a v kartách obehraný Lonnegan navštíví Gondorffovu dostihovou sázkovou kancelář, kde na zkoušku vsadí Hookerovy peníze a skutečně na jeho radu vyhrává. Rozhodne se tedy vsadit na tuhle tutovku vlastního půl milionu dolarů. Po Hookerovi, díky jeho původnímu prohřešku s Lutherem, ovšem stále pase nejen polda Snyder, ale i Lonneganovi zabijáci, a tak se Hooker snaží kličkovat, jak se dá, aby vůbec přežil. Smyčka se utahuje, když do příběhu vstoupí agenti FBI, kteří pro změnu jdou po Gondorfovi. Spojí se se Snyderem a společně donutí ke spolupráci i Hookera. Velká hra je připravena a Lonnegan se svým půlmilionem vchází do Gondorffovy zaplněné herny. Jsou zde Gondorff i Hooker a FBI číhá venku…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz