Poker Face
Petr Kolečko
POKER FACE
2 m, 2 ž
Tragikomedie o ztrátě iluzí ze sametové revoluce, o ztrátě iluzí z dnešního světa a o tom, že dnes hodně lidí sází jen na jednu kartu.
Děj se odehrává ve dvou střídajících se časových rovinách. První těsně před revolucí (1988) a těsně po ní, v době euforie z demokratických změn, druhá před Vánoci roku 2011, v době všeobecné morální krize a bezprostředně po odchodu Václava Havla, jenž symbolizoval konec polistopadových iluzí o pravdě a lásce.
V předrevoluční časové rovině sledujeme v krátkých retrospektivních scénách hořko-komické osudy Franty, smrtelně nemocného rakovinou, hráče mariáše a dělníka u ropných vrtů kdesi v Africe – pár okamžiků před smrtí vyčítá v nemocnici své dceři Janě, že neumí hrát mariáš, což má pro její budoucí život dalekosáhlé následky.
Uplyne rok. Poté, co se Jana v revolučních dnech v jedné restauraci, když vypadl proud, vyspala s některým z disidentů a netuší, s kterým čeká dítě, totiž dceru Pavlínu, se z Jany stává solitérská, ironická a zatrpklá hráčka pokeru a díky tomu milionářka. Uplyne 22 let. Jízlivá a sarkastická mistryně v pokeru přistihne při předčasném návratu z pokerového turnaje doma dceru Pavlínu s jejím milencem Viktorem. Ten je idealista a věří v obrodu společnosti založením nové politické strany, jejímž programem by byla povinná podpora zaměstnanosti mladých lidí. Na její založení ale nemá peníze, a tak jsou jeho ideály ostré a praktické Janě k smíchu, jakož i samotný Viktor. Navzdory tomu Viktorovi nabídne dva miliony eur, které Viktor, znechucený jejím cynismem, odmítne.
Druhého dne se ale Viktor vrátí, s Janou, jež ho fascinuje, se chce vyspat, tentokrát jsou však oni dva přistiženi Pavlínou. Viktor zprvu operuje tím, že vše byl jen test Janiny náklonnosti k dceři (Jana se před Pavlínou přece jen zastyděla.) O chvíli později ovšem Viktor překvapivě vytáhne pistoli a požaduje od Jany obrovskou sumu z jejích výher, kterou, jak ví, přechovává doma ve zlatě. Je opravdu idealista, či blafuje jako při pokeru Jana a jde o prachsprostého zloděje? A je Jana opravdu tak bezcitná a chladná, jak se chová k němu a k vlastní dceři, kdysi nechtěně počaté, možná právě pozdějším prezidentem? Ukáže se ovšem, že Jana je především lepší hráčka a z partie předstírání vychází vítězně.
Zničená a deprimovaná Pavlína se nakonec s matkou usmíří a začne se od ní učit hrát poker Premiéra proběhla v září 2012 v divadle Gunagu v Bratislavě ve slovenském překladu - hra vznikla v rámci mezinárodního projektu Divadla Letí Generační ikony, který byl podpořen z programu EU Kultura 2007 - 2013. V únoru 2015 byla hra uvedena na komorní scéně Jihočeského divadla Č. Budějovice.
Překlad do němčiny Rhea Krcmarova. Připravují se překlady do dalších jazyků.
Jsme tu pro vás
Michal Kotrouš
zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast
tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz