Pokoj

Titul v originále: Room

Žánr: aktovka, komedie
Překladatel: Yvetta Srbová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 2

Harold Pinter (Velká Británie)

POKOJ (THE ROOM)

přeložila Yvetta Srbová

4 m, 2 ž

komedie / aktovka

Pokoj je první Pinterovou hrou z roku 1960, zcela ve stylu komedie hrozby, ve které mladý autor přesvědčivě prokázal své mistrovství zobrazení dramatického obsahu minimalistické banální konverzace. Jde o kratší, zhruba čtyřicetiminutovou hru, nabízí se provedení spolu s jinou menší Pinterovou hrou - autor ji naposledy inscenoval spolu se svou poslední hrou, Oslava.

Prostorný pokoj velkého domu, který si pronajala dvojice manželů Huddových, Rose a Berta: Bert je řidič malého náklaďáku, chystá se na cestu. Rose připravuje Bertovi večeři, čaj. Bert nemluví. Veškeré řeči obstarává Rose. Obsedantně mluví o tom, jak pěkný pokoj si pronajali, že ostatní pokoje nejsou tak pěkné, že dole v přízemí snad někdo bydlí, že je venku příšerné počasí, že svému muži připraví slabý čaj, jak on ho má rád...

Po chvíli přichází domácí, pan Kidd. Několikrát se zmíní o tom, že pan Hudd již brzy odjede, že je špatné počasí a že mohou být silnice namrzlé. Odejde. Brzy po něm odchází i Bert. Neuplyne ani minuta poté, co odešel, Rose otevře dveře a za nimi stojí druhá dvojice, Sandsovi, kteří hledají pokoj k pronajmutí a tento pokoj se jim líbí, dokonce se někdo zmiňoval o tom, že se brzy uvolní. Nevíme ale s jistotou, kdo jim to řekl, protože domácího evidentně neznají. Po chvíli, když se ohřáli, odcházejí a nechávají zde Rose samotnou, znepokojenou tím, že by mohla přijít o svůj pokoj a s informací, že dole, v přízemí, leží ve tmě nějaký muž. Sotvaže se za Sandsovými zavřou dveře, přichází domácí, aby Rose řekl, že ten člověk dole trvá na tom, že Rose zná a že ji musí vidět. Rose namítá, že tu nikoho nezná, že se do téhle čtvrti teprve přestěhovali. Domácí tvrdí, že ji možná zná z dřívější doby. Jestli ji může vidět, dokud je Bert pryč. Bojí se, že pokud nesvolí, přijde, až bude Bert doma.

Podivný muž nakonec přichází, je to slepý černoch. Rose opět obsedantně trvá na tom, že ho nezná, ale Riley jí říká, aby se vrátila. Neustále opakuje, aby se vrátila. V okamžiku, kdy se ho Rose dotýká rukama na obličeji přichází Bert. Zatáhne rolety, a poprvé jej slyšíme mluvit, vykládá o tom, jak řidil svoji dodávku a jeho promluva je dvojsmyslně symbolická, dodávka zjevně zastupuje ženu. Nakonec slepce neočekávaně strhne ze židle a kope ho do obličeje. Možná ho zabije? Konec.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz