Pope

Titul v originále:

Autor: Anthony McCarten
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 2

Anthony McCarten (Nový Zéland / Velká Británie)

THE POPE (PAPEŽ)

2 m, 2 ž

Píše se rok 2012 a Papež Benedikt XVI. se cítí na pokraji sil, ale stále v úřadě, který je pro něj čím dál tím víc neúnosný. Když jednoho večera sleduje svůj oblíbený pořad (Komisař Rex) u své oblíbené sestry Brigitty, svěří se jí, že pomýšlí na rezignaci na post papeže. Sestra je v šoku a vymlouvá mu to, seč jí síly a slzy stačí. Tou dobou v Buenos Aires pomýšlí na důchod i další služebník Boha, kardinál Bergoglio. Je mu čerstvých sedmdesát pět let a už požádal dopisem papeže, aby udělil souhlas s jeho odchodem do penze. Jeho záměr mu rozmlouvá sestra Sophia, která trvá na tom, že je pro církev v této pohnuté době nepostradatelný. Skromný Bergoglio je dojat jejím zápalem pro církev, ale i přesto odlétá do Vatikánu na pozvání papeže s pevným přesvědčením, že se jedná o formalitu před jeho odchodem do penze.

Ve vatikánských zahradách se tak potkávají dva čelní představitelé církve s radikálně odlišnými názory na to, jakým směrem by se ve 21. století tato dva tisíce let stará instituce měla ubírat. Zatímco Benedikt XVI. je konzervativní, tradiční Němec, který trvá na zachovávání prastarých pravidel, Argentinec Bergoglio chce církev přizpůsobit současné době a připustit vinu za chyby, jichž se v posledních letech dopustila. Oba dva chtějí církev opustit, ale nakonec je to papež Benedikt XVI., který má poslední slovo a vyřkne v sixtinské kapli neochvějný argument, díky jemuž teď církev vede papež František.

Výbornou hru o dvou papežích napsal slavný scénárista a spisovatel Anthony McCarten, který byl za své filmové scénáře (Teorie všeho, Nejtemnější hodiny, Bohemian Rhapsody) již třikrát nominován na Oscara. Knihu The Pope: Francis, Benedict, and the Decistion That Shook the World nejprve dramatizoval, ale vzápětí i adaptoval pro stříbrné plátno, kde se představí v hlavních rolích Anthony Hopkins a Jonathan Pryce. Asi není překvapením, že se jedná o skvělé herecké příležitosti pro dva starší herce. Zároveň se však jedná o brilantně napsanou hru, která dojímá a zobrazuje nejen kontrasty, ale i paralely mezi oběma muži.

Premiéra proběhla v divadle Royal and Derngate v Northamptonu v červnu 2019 a dočkala se velmi pochvalných reakcí od kritiků i diváků.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz