Pořád jsem to já

Titul v originále: Still Alice

Autor: Christine Mary Dunford, Lisa Genova
Žánr: hra, drama, dramatizace
Překladatel: Adéla Šotolová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 4

POŘÁD JSEM TO JÁ (Still Alice)

drama / dramatizace

Alici bude padesát, je na vrcholu svých sil a má vše, o čem kdy snila. Je světově uznávanou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má krásnou rodinu: dvě dospělé děti a stejně úspěšného milujícího manžela. Jednoho dne si jde Alice ven zaběhat, ale najednou, sobě tak dobře známé okolí, nepoznává a nedokáže najít cestu zpět. Postupně se u Alice začíná projevovat zvláštní zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace. Poté, co je Alici diagnostikována časná forma Alzheimerovy choroby, začíná její velmi krutý i dojemný boj za záchranu toho, kým kdysi byla. Alice je nucena vzdát se všech svých původních představ o soukromém i profesním životě a společně se svým mužem a dětmi se učí žít přítomným okamžikem.

I přes tak závažné a citlivé téma, jakým je Alzheimerova choroba, je hra psaná s velkou lehkostí a nadhledem, bez zbytečného patosu, jde o fascinující sondou do života obdivované a úspěšné ženy, která postupně ztrácí vše, pro co celý život žila a vše, co milovala. Také se jedná o skvělou příležitostí pro herečku středního věku. Zajímavým dramatickým prvkem je postava Alicina druhého já, které s černým humorem sobě vlastním, pomáhá Alici pochopit, co se s ní děje.

Dramatizace vznikla podle slavného bestselleru autorky Lisy Genovy z roku 2007, který u nás vyšel pod názvem Ještě jsem to já. Autorka dramatizace Christine Mary Dunford byla za dramatizaci nominovaná na nejlepší adaptaci díla a Chicago Sun-Times označil její dramatizaci jako jednu z nejlepších her roku 2013. V roce 2014 byl podle tohoto románu natočen film Pořád jsem to já s Julianne Moore v hlavní roli, která za svůj výkon obdržela Oscara, Zlatý Glóbus, Cenu BAFTA, americkou cenu filmové kritiky, Cenu SAG za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. Česká premiéra proběhla v Jihočeském divadle Č. Budějovice v říjnu 2021.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz