Posedlost

Titul v originále:

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 3

Arnošt Goldflam

POSEDLOST

5 m, 3 ž

Krátká hra o desetiletém chlapci s židovskými kořeny, jeho rodině, sousedech, kamarádovi. Hlavní postava, trochu do sebe uzavřený fantasta Standa, se retrospektivně rozpomíná na své dětství. Maminka mu vypráví, jak se za války jako malá musela schovávat před Němci ve skříni, což je také oblíbená činnost Standy - jeho posedlostí je hledání úkrytů, zavřený ve skříni si vymýšlí různé příběhy a uzavírá se do svého světa fantazie. I mnoho let po válce na rodinu doléhá tíha jejího původu, xenofobní sousedé je pomlouvají, Standu mají za podivína.

Nevraživost dospělých se vkrádá i do kamarádství Standy s Petrem. Když se oba kamarádi rozhodnou spojit svou krev jako bratři po vzoru Vinnetoua a Old Shatterhanda, příběh se dostane do fantaskní roviny – Standa je sousedkou a matkou Petra nařčen, že chtěl Petra podříznout, a začne proti němu téměř kafkovský „proces“, na konci něhož sousedé odsoudí Standu k oběšení na lustru… Na konci již dospělý Standa bilancuje protižidovské nálady a skutečnost, že lidé mají krátkou historickou paměť. Holocaust už byl dávno a protižidovské nálady přetrvaly…

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz