Postman Always Rings Twice

Titul v originále: Postman Always Rings Twice

Autor: Andrew Rattenbury
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 2

Andrew Rattenbury (USA)

POSTMAN ALWAYS RINGS TWICE (POŠŤÁK VŽDYCKY ZVONÍ DVAKRÁT)

podle románu Jamese M. Caina

8 m, 2 ž a další

Příběh tragédie vášnivé lásky je známý z filmového zpracování, především z toho původního z roku 1946 s Lanou Turner a Johnem Garfieldem (ale také z verze z roku 1981 s Jackem Nicholsonem). Andrew Rattenbury se opět vrátil ke krimi románu ze třicátých let a inscenace jeho jevištní adaptace během letošního jara a léta slavila slušný úspěch v londýnském Playhouse. Rattenburyho text srozumitelně a svižně líčí jak zápletky, tak genezi vztahu Cory a Franka, jehož budování staví na výjimečně působivých sexuálních scénách.

Tulák Frank na svých cestách po USA zabloudí do Papadakisova rychlého občerstvení. Je to kdesi v Kalifornii, nedaleko Los Angeles. Majiteli restaurace Nickovi se Frank zalíbí a nabídne mu práci. Frank je oslněn krásnou Řekovou manželkou a nabídku přijímá.

Cora a Frank se do sebe osudově zamilují a rozhodnou se Nicka zabít. První pokus je neúspěšný. Po pár týdnech se Nick vrací z nemocnice, nabitý energií a rozhodne, že ve třech pojedou na výlet do Santa Barbary. Milenci cestou Nicka zabijí a auto s mrtvolou shodí z útesu, aby vše vypadalo jako nehoda.

Při vyšetřování je Frank konfrontován s tím, že Nick těsně před smrtí uzavřel vysokou životní pojistku. Vyšetřovatel se mu snaží vsugerovat, že Frank měl být jen součástí Cořina plánu a je náhoda, že se sám nezřítil do propasti spolu s Nickem. Frank pod tlakem podepíše žalobu proti Coře. Ta na jeho zradu reaguje tím, že učiní kompletní výpověď o spáchaném zločinu. Do průběhu procesu se ale zapojí nečekané okolnosti - osobní boj o prestiž mezi obhájcem a žalobcem a nároky pojišťovací společnosti. Obhájce Katz, kterému nejde o peníze ani o pravdu, ale o vítězství nad soupeřem, najde druhou Nickovu pojistku a přesvědčí zástupce pojišťovací společnosti o tom, aby změnili svoji argumentaci. Cora a Frank jsou volní. Vracejí se domů, ale jejich vztah je teď poznamenaný vzájemnou zradou. Navíc se nyní ukazují jejich odlišné představy - zatímco on chce vyrazit na cesty, ona chce něčeho dosáhnout a udržet si slušné postavení. Když Cora odjede k umírající matce, Frank vyrazí na cesty s náhodnou známou.

Na scénu přichází Kennedy, bývalý spolupracovník Katze, a vydírá Franka a Coru originálem Cořiny výpovědi. Frank najde originály dokumentu v Kennedyho autě, ale v restauraci se objeví Madge, dívka, se kterou si Frank užíval, když byla Cora pryč. Podezření, výčitky a pocit vzájemného ohrožení na životech se vracejí. Má Frank Coru zabít? Má Cora zabít Franka? Aby proti sobě nemohli svědčit a aby srovnali účty za vzájemnou zradu? Cora Frankovi oznámí, že je těhotná a šťastný Frank ji požádá o ruku.

Zasáhne ale osud. Druhý den, po sňatku při plavání v moři Cora cítí, že potrácí. Cestou do nemocnice auto havaruje a Cora zemře. Následuje nové vyšetřování a není pochyb, že tuto „nehodu" - usmrcení manželky hodinu po svatbě Frankovi nikdo neuvěří.

bja

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz