Pravopisanije po Grotu

Titul v originále: Pravopisanije po Grotu

Autor: Michail Ugarov
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 2 ženy 2

Michail Ugarov (*1956 v Archangelsku, Rusko)

PRAVOPISANIJE PO GROTU (PRAVOPIS PODLE GROTA)

2 m, 2 ž

Hra popisuje křehké vztahy mezi dospívajícími sourozenci Juvjenalijem a Ljubočkou, jejich starším a arogantnějším bratrem Leonidem a jejich Matkou, která se po smrti otci utápí v alkoholu. Děj se odehrává v malém městě někdy na konci 19. století.

Rodinu zastihujeme ve dvou obdobích. V prvním se mezi mladšími sourozenci definují vztahy - Ljubočka je ta silnější a straší bratra historkami o smrti jejich babičky, která se zabila pádem ze schodů, když šla zhasnout svíčku postavenou příliš blízko papírovému globu. Matka děti chystá na to, že se znova provdá, a tím skončí její pití.

Po několika letech se z Juvjenalije stává dospělý mladík, který se chystá na univerzitu. Baví se tím, že pěstuje brouky, pozoruje, jak se páří a žerou, a s potěšením je zabíjí, aby je mohl přidat do své sbírky. Z Ljubočky je zranitelná dívka, která se bojí babiččina přízraku. Matka se propadla ještě hlouběji v pití - její nápadník ji opustil a oženil se s jinou; ale Matka už má svůj vlastní svět.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz