Prayer for the French Republic

Titul v originále: Prayer for the French Republic

Autor: Joshua Harmon
Žánr: hra, hra historická
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 4

PRAYER FOR THE FRENCH REPUBLIC (Modlitba za Francouzskou republiku)

Student Daniel Benhamou je brutálně napaden cestou na univerzitu. Není to nic zvláštního, od atentátů na Charlie Hebdo a košer obchod v Paříži v roce 2015 uplynulo jen několik dní. Přes zapřísahání své rodiny však odmítá vycházet z bytu bez jarmulky – snad proto, že k víře svých předků se přihlásil teprve nedávno. Nejradikálnější řešení situace navrhne jeho otec Charles, podobně jako tisíce francouzských Židů začne v té době uvažovat o vystěhování do Izraele. Ačkoli rodina Salomonů, z níž pochází jeho žena, má ve Francii staleté kořeny a zdánlivě se zcela asimilovala, myšlenka nového exodu se v jejich každodenních diskusích, do nichž se kontroverzně zapojuje i jejich vzdálená americká příbuzná, mladičká Molly, sbližující se s Danielem, nabývá stále reálnějších obrysů.

Paralelně dramatik rozvíjí válečné osudy Salomonovy rodiny, vyhlášených obchodníků s klavíry. Danielův pradědeček a prababička zázrakem uniknou deportaci a dožijí se – byť v absolutní chudobě – konce války. Dokonce i toho, že se z koncentračního tábora vrátí jediný z jejich synů Lucien a vnuk Pierre. Oba znovuvybudují slavný obchod, ale zarputile odmítají mluvit o svých zážitcích z vyhlazovacího tábora. Jejich zkušenost však zřejmě dál geneticky ovlivňuje podvědomí jejich potomků.

Charles (jenž jako alžírský Žid má už jeden exodus – do Francie – za sebou) podnikne cestu do Izraele, a když jeho žena Marcelle pozná, že jeho odhodlání odjet a ochránit rodinu před dalším nebezpečím – a bezmocí – je silnější než touha zůstat s ní v Paříži, rozhodne se ho do Izraele následovat.

Hra připomíná Stoppardův Leopoldstadt, zpracovává však nedávné události – a je tedy tak trochu jeho pokračováním. Současná situace evropských Židů v atmosféře vzrůstající xenofobie, antisemitismu a sílící „temné sily“ v celé populaci vůbec se v Harmonově hře stává metaforou celé současné světové krize. 

Hra po premiéře v Manhattan Theatre Club získala hned dvě ceny za nejlepší novou hru na off-Broadwayi za rok 2022. Od prosince 2023 ji uvádí broadwayské Samuel J. Friedman Theatre a hra byla nominována na divadelní Ceny Tony 2024.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz