Prázdninová romance

Titul v originále: Hearts and Flowers

Autor: Richard Baer
Žánr: komedie
Překladatel: Martin Fahrner
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

Richard Baer (USA)

PRÁZDNINOVÁ ROMANCE (HEARTS AND FLOWERS)

přeložil Martin Fahrner

3 m, 3 ž

Další hra od autora i u nás velmi úspěšných Smíšených pocitů (Mixed Emotions), za něž dostal Petr Kostka v roce 2003 Cenu Thálie. Příběh se celý odehrává v jediném nemocničním pokoji, kde se sejdou dva naprosto rozdílní pacienti. Bohatý majitel autosalónu Mike Miller a malíř pokojů Austin Miller. Zpočátku mají společnou jedinou věc: že dostali infarkt. Mike při otevírání svého nového kurtu a Austin při sledování seriálu.

Autor s humorem sobě vlastním dokáže z této základní situace vytěžit maximum: oba pacienti se nejprve nenávidí, ale verdikt lékařů je jasný - napětí a stres na pokoji by mohlo vyvolat další komplikace. Aby se zavděčili lékařům a svým ženám, muži začnou předstírat, že jsou přátelé, a dělají to tak dlouho a dobře, až se opravdu skamarádí. Střihy mezi předstíraným přátelstvím před svědky a animozitou v soukromí jsou hotový komediální poklad. Zkušený Baer dává jejich postavám možnost obrovského vývoje. V dnešní době, kdy je většina komedií situačních, se málokdy vidí takhle dobře napsaná komedie založená na rozdílnosti charakterů. Hra v lecčem připomíná povedený film Než si pro nás přijde s Jackem Nicholsonem a Morganem Freemanem v hlavních rolích. Skvěle popsané má autor i prostředí kardiologického oddělení a možná právě všudypřítomná blízkost věcí posledních způsobí, že přátelství mezi Mikem a Austinem vydrží hodně zkoušek a trvá, i když se jejich ženy rozhádají a poperou. Výborně napsaná komedie má navíc pozitivní poselství díky neúnavné snaze obou pacientů překonávat problémy a začínat znovu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz