Před dokončením

Titul v originále: Finishing the Picture

Autor: Arthur Miller
Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 5 ženy 3

Arthur Miller (USA)

PŘED DOKONČENÍM (FINISHING THE PICTURE)

přeložila Jitka Sloupová

5 m, 3 ž

Ve své poslední hře se Arthur Miller (1915 – 2005) po čtyřiceti letech vrátil k traumatické zkušenosti, která byla již základem jeho slavného dramatu Po pádu – rozpadu svého manželství s ikonou světového filmu Marilyn Monroe. Tentokrát tak činí s větším emocionálním odstupem, s větší mírou objektivity a zevšeobecnění okolností této zkušenosti, i když i zde lze snadno dešifrovat předobrazy jednajících postav.

Před filmovou hvězdou Kitty (němá role!) je poslední zhruba týden neustále prodlužovaného natáčení nejmenovaného filmu (jde samozřejmě o slavné Mustangy Johna Hustona). Je však na pokraji svých duševních i fyzických sil, v posledním stadiu roztržky s manželem, scénáristou Paulem, a totální kolaps sebedůvěry jí nedovoluje ani vstát z hotelové postele. V pokoji se střídají všichni, kterým na ní, ale ovšem hlavně na dokončení filmu záleží. Kromě Paula je to slavný režisér Derek, pragmatický kameraman Terry Case, Kittyina asistentka Edna a její herecký „kouč“, Flora. Situaci přijel zjistit a snad i zachránit producent a Kittyin velký obdivovatel Ochsner. Na pomoc je z New Yorku je povolán i Kittyin herecký guru, Flořin manžel Jerome Fassinger (značně ironicky líčená postava inspirovaná bezesporu zakladatelem Actors´ Studia Lee Strassbergem). Podaří se film dokončit? Najde někdo ze zúčastněných způsob, jak Kitty pomoci?

Hra byla v roce 2018 inscenována teprve podruhé (v londýnském Finnsbury Theatre). Po premiéře v chicagském Goodmanově divadle v r. 2004 upadla téměř v zapomnění (je ovšem možné, že největší podíl na dlouhé inscenační pauze měla skutečnost, že řada předobrazů postav hry stále žila). Sžíravý pohled na poměry (nejen) ve filmové branži získal na aktuálnosti v souvislosti s nedávnými skandály a kampaní MeToo. Millerova hra však hlavně přináší několik velmi zajímavých lidských portrétů a tudíž i rolí. Ač zřejmě nebude patřit k vrcholům jeho tvorby, rozhodně může být zajímavým obohacením současného světového repertoáru.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz