Prelude to a Kiss

Titul v originále: Prelude to a Kiss

Autor: Craig Lucas
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 9 ženy 3

Craig Lucas (USA)

PRELUDE TO A KISS (PŘEDEHRA K POLIBKU)

9 m, 3 ž

Prelude To A Kiss má ve srovnání s většinou současných textů výjimečně rozvinutý a napínavý děj. Skrývá se v něm paralela s tím, jak vzniká a jak se vyvíjí důvěra v partnera a ve společné soužití.

Rita a Peter se seznámí v baru, kde Rita pracuje jako barmanka. Po směně ho pozve k sobě a z náhodné známosti se vyvine vážný vztah. Po dvou měsících Rita představí svého přítele typicky středostavovským rodičům, kteří nemají na mysli nic jiného než blaho rodiny a především svého dítěte, a následuje rychlá svatba.

Při hostině pořádané ve velkém stylu se mezi hosty objeví všem neznámý stařec. Políbí nevěstu, načež ho přemůže slabost, takže ho musí odvést. Ani nevěsta se necítí nejlíp. Na svatební cestě na Jamajce se Rita najednou chová jinak a nepamatuje si žádné společné zážitky. Ostatní to omlouvají tím, že „po svatbě se každá změní".

Peter dospěje k závěru, že Rita není už Rita a že si vyměnila identitu s oním starcem. Vyhledá starého muže a zjistí, že podezření bylo oprávněné. Mezitím ale už Rita obvinila Petera z psychické nestálosti a odstěhuje se zpět k rodičům. Peterovi se však podaří získat manželčinu matku na svou stranu a zorganizují schůzku v Peterově bytě, kam přijde i starý muž. Zjistí se, že stařec není šťastný v nové roli, stýská se mu po rodině a je ochoten se vrátit do svého těla, i když ví, že velmi brzy zemře. V okamžiku, kdy si oba uvědomí, co zavinilo výměnu identit - vzájemné přání okusit na vlastní kůži osud toho druhého - vědí, jak se dostat zpět. A tak se i stane.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz