Prick Up Your Ears

Titul v originále: Prick Up Your Ears

Autor: Simon Bent
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Simon Bent (Velká Británie)

PRICK UP YOUR EARS (NASTRAŽTE UŠI)

2 m, 1 ž

Psychologická hra o komplikovaném vztahu známého anglického dramatika Joea Ortona (1933 – 1967; Jak se bavil pan Sloane, Lup, Klíčovou dírkou) a jeho dlouholetého životního partnera Kennetha Halliwella. Oba muži se poznali na začátku 50. let a dlouhý čas se spolu také pokoušeli psát. Se svými romány se však nikdy neprosadili, zlom přišel až po deseti letech, kdy byli oba odsouzeni k půlročnímu vězení za poškozování knížek z veřejné knihovny – frustraci z nedostatku práce zaháněli totiž tím, že do obálek vypůjčených knih vpisovali obscénní texty.

Ortonovu kariéru paradoxně nastartoval tento pobyt ve vězení. Díky němu se Orton dokázal vymanit z Halliwellova vlivu, začal psát samostatně pro rozhlas a záhy pro divadlo a dosahoval velkých úspěchů. V průběhu několika let se stal londýnskou celebritou a populárním autorem, od něhož si filmový scénář objednala i skupina Beatles. Naproti tomu zneuznaný Halliwell se propadal do čím dál hlubších depresí – žárlil na úspěchy svého partnera, jehož pokládal za méně talentovaného autora než sebe, a nedokázal unést jeho vstup mezi divadelní smetánku, kde on sám byl jen trpěným přívažkem, kuriozitou. Připisoval si zásluhy na Ortonově díle (vymyslel jména jeho hlavních her a tvrdil, že ovlivnil i výsledný tvar zápletky), o nichž nikdo netušil, později se pokoušel prosadit jako výtvarník, ale ani se svými kolážemi neprorazil.

Postupem času se z něj stala neurotická troska závislá na psychofarmakách, která téměř nevycházela z bytu. Orton se mu začal vzdalovat čím dál víc, jak citově, tak fyzicky; pověstnými se staly jeho noční výpravy na veřejné záchodky (homosexualita byla v té době v Británii ještě trestná), kde navazoval sexuální styky s neznámými muži. Halliwell nakonec situaci neunesl, v srpnu 1967 svého partnera ubil devíti ranami kladivem a vzápětí sám spáchal sebevraždu, předávkoval se léky. Těsně před smrtí založil do psacího stroje list papíru, na nějž napsal: „Vše pochopíte, když si přečtete jeho deník. P.S. Hlavně zápisky v závěru.“

Sugestivní, komorně laděné psychologické drama o silném a tragickém partnerském vztahu poskytuje výrazné příležitosti pro dva herce mladšího věku. Hra je pojata jako téměř neustálý dialog velmi plasticky vystavěných postav Ortona i Halliwella, který jen občas přeruší vstup jejich postarší bytné. Absenci vnější dramatičnosti kompenzuje silné napětí a vnitřní dynamika krátkých replik, které si postavy přehazují jako pingpongový míček. Text je nenáročný na prostor, odehrává se v jediném prostředí a nevyžaduje nutně inscenování na velkém jevišti, hodí se i do komorních studiových sálů.

Hra měla premiéru 30. září 2009 v londýnském Comedy Theatre. Vychází z velmi detailních a otevřených deníků, které si Orton vedl, a z oceňované biografie Johna Lahra, nesoucí právě název Prick Up Your Ears. Na základě téhož materiálu vznikl v roce 1987 i známý stejnojmenný film Stephena Frearse.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz