Prima facie (Evidentní důkaz)

Titul v originále: Prima Facie

Autor: Suzie Miller
Žánr: hra, monodrama, drama
Překladatel: Zuzana Josková
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 1

PRIMA FACIE / EVIDENTNÍ DŮKAZ (Prima Facie)

1 ž

monodrama

Prima facie (č. na první pohled) je termín, který v britském právu označuje předběžné soudní slyšení, jež má dát odpověď na otázku, zda je žaloba dostatečně odůvodněná. Důkazní břemeno případu je tedy výlučně na straně obžaloby. Obhájkyně Tessa Ensler (hrdinka dostala své jméno přiznaně po dramatičce Eve Ensler, autorce Monologů vagíny), vycházející hvězda londýnské advokacie, má již bohaté zkušenosti. Jako ženě jí byly schválně často svěřovány případy, v nichž museli muži čelit obvinění ze znásilnění. Vypracovala si účinný způsob, jak znevěrohodnit výpovědi žalujících žen…

Tessa dává divákům nahlédnout do své taktiky a techniky kladení otázek… A také prozrazuje leccos o sobě. Pochází z chudé rodiny, musela vynaložit značné úsilí, aby se dostala do renomované advokátní kanceláře. Po letech obětovaných práci přeskočí na jedné alkoholické sedánce s nejbližšími kolegy jiskra mezi ní a Julianem a dojde i na sex. Jejich první společná večeře následující den (opět hojně provázená alkoholem) skončí v její posteli. K ránu Tessu probudí těžká kocovina. A je Julianem brutálně znásilněna. Přesto, že ví lépe než kdo jiný, jaké martyrium ji čeká, rozhodne se po kratším váhání, ohlásit věc na policii. Po téměř dvou letech se případ dostane před soud – a Tessa okusí vlastní medicínu: Julianův advokát najde slabé místo v jejím svědectví a přesvědčí porotu, že se o znásilnění nejednalo. Tessa prohraje, ale za přítomnosti médií alespoň pronese řeč, v níž současnou soudní praxi označí za zcela neadekvátní charakteru újmy, jakou ženy v případech znásilnění zpravidla utrpí.

Žhavě aktuální text je velkou příležitostí pro mladou herečku s energií a charismatem. Ještě před svým prvním uvedením v Sydney v roce 2021 získala hra několik prestižních australských dramatických cen. Londýnská premiéra s Jodie Comer v roli Tessy proběhla v dubnu 2022.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz