Protokol

Titul v originále: The Minutes

Žánr: hra
Překladatel: Zuzana Hekel
Jazyk: slovenština
Postavy: muži 8 ženy 3

„Je to otázka, v jaké společnosti chceme žít, která před touto komisí leží. Otázka jací lidé jsme.“

I ospalé americké městečko Big Cherry má svou samosprávu, která se stará o blaho místních obyvatel. Jenže novopečený radní Peel, který se do města teprve nedávno přistěhoval, na minulém zasedání chyběl kvůli pohřbu své matky. Během následující rady se mu sice dostane několika kondolencí, co mu ale velmi schází, je zápis z předchozí schůze. Minule totiž přišel o svou funkci radní Carp, o kterém se najednou nikdo nechce bavit. Pan Peel ale trvá na svém a postupně se profiluje jako chytrý, cílevědomý hrdina reprezentující morální bezúhonnost. Jeho neústupnost nakonec má své výsledky a jemu se skutečně podaří rozkrýt celou záhadu a s ní v podstatě omylem i historii městečka, které tak úplně nevyrostlo z velkého hrdinství seržanta Pyma chránícího obyvatele před krvelačnými indiány, jak se všichni doposud domnívali. Jak se ale s takovým zjištěním vyrovnat? Co to pro společnost znamená? A co to znamená pro osamoceného hrdinu uprostřed nepřátelského území?

Hra začíná jako přátelská komedie na motivy schůze rady, kde se setkávají staří i noví členové. Každý z nich má své vrtochy – z někoho je cítit alkohol, někdo je chronicky nechápavý a někdo zas nedokáže mluvit spatra. Na pořadu dne jsou navíc tak zásadní body, jako je nejlepší parkovací místo pro vybraného člena rady nebo tradiční festival. Z této komické banality, která zpočátku vcelku odpovídá konvenčním představám o neškodně neschopném městském zastupitelstvu, se ale postupně vyvine jasná a silná alegorie současné doby postfaktické, kde se do vedení dostávají politici typu Donald Trump. Tracy Letts ve hře zkoumá dvojí pohled na historii, respektive manipulaci s ní; pohodlnost společnosti, která nejen, že ignoruje nepříjemná fakta, ale také je aktivně popírá. Letts se snaží své postavy dohnat k zodpovědnosti, ačkoli výsledek je už od počátku značně nejistý.

Nejnovější hra amerického dramatika Tracyho Lettse měla premiéru 9. listopadu 2017 ve Steppenwolf Theatre v Chicagu. Hra byla nominována na Pulitzerovu cenu za drama 2018. Česká premiéra proběhla v ND Brno v únoru 2020.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz