První poslední láska

Titul v originále: První poslední láska

Autor: Oldřich Brož
Žánr: hra, tragikomedie
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 4

PRVNÍ POSLEDNÍ LÁSKA

tragikomedie o umění

Petr je světově uznávaný a velice zámožný malíř. Žije neokázale v malém půdním bytě, který slouží také jako jeho ateliér. Zotavuje se po operaci prostaty a zjišťuje, že má běžnou pooperativní komplikaci – jeho penis již nefunguje tak, jak je u mužů běžné.

Petrovo abstraktní obrazy mají výraznou specifiku. Zachycují svou intenzitou podstatu orgasmu žen, které Petr za svého života poznal v biblickém slova smyslu. Tato díla jej proslavila u sběratelů. Nyní však, díky své indispozici, nemůže ve své práci pokračovat. Řeší to pitím vína a únikem do světa snů, kde potká krásnou dívku Věru, do které se zamiluje. Pomáhá mu také jeho celoživotní kamarád Janek, který je jeho lékařem.

Jeho ošetřovatelka Majda, která si ráda přihne, se stěhuje do jiného města. Na její místo přichází nová, mladá a půvabná zdravotní sestra, která by se ráda stala lékařkou, ale je sama a nemá prostředky na tak náročná studia. Petr v ní pozná Věru ze svých snů. Poprvně v životě pociťuje lásku, která sice již nemůže být naplněna, ale je o to silnější. Maluje nový obraz, který vyjadřuje jeho cit. Je to jeho poslední a také nejlepší práce. Poslední láska.

Petrovo zdravotní kondice se výrazně zhorší. Objeví se metastáze. Kruh života se uzavírá, ale Petr si uvědomuje jak je láska krásná. Svůj poslední obraz odkazuje Věře stejně jako i své bohatství, aby mohla naplnit svůj životní sen. Ponechá jí také vzkaz, že jedinou prohrou v životě je když se člověk vzdá svých snů.

Po svém úmrtí začne Petr navštěvovat Věru ve snech, tak jako ona před tím navštěvovala ve snech jeho...

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz