Punk Rock

Titul v originále: Punk Rock

Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 3

Simon Stephens (Velká Británie)

PUNK ROCK

z angličtiny přeložili Ivo Kristián Kubák a Marie Nováková

5 m, 3 ž

Drama ze školního prostředí. Hra pojmenovaná podle hudebního stylu (jenž také určuje autorem předepsanou hudbu) se zabývá složitým okamžikem mezi dětstvím a dospělostí. Skupinka sedmi sedmnáctiletých spolužáků se setkává ve staré školní knihovně. Z obyčejné skupinky teenagerů, z nichž každý má své charakteristické pubertální trápení, vyčnívá mimořádně inteligentní William, ten má ovšem evidentní problémy se sociální komunikací. Zamiluje se do nově příchozí spolužačky Lilly a její odmítnutí těžce nese. Vztahy mezi spolužáky, v nichž nechybí šikana, kulminují v okamžiku, kdy si William přinese do školy zbraň a téměř celou skupinku postřílí. V posledním obrazu Williama vidíme v nemocnici – jeho poslední slova problematizují jednoznačné pojetí oběti a vraha.

Hra má výrazný sociálně kritický apel: je neidealizující hned od začátku. Williamovo extrémní gesto je sice inspirováno skutečnými případy školních násilníků, autor se však mnohem spíš snaží položit otázku, co vede k odcizení a izolaci mladé generace. Vzhledem k tomu, že Británie má velkou tradici školních divadel, hra má i explicitní pedagogické zaměření. Existuje celá webová stránka http://www.punkrocked.co.uk/index.php, která vybízí studenty i pedagogy interaktivní formou k diskusi nad hrou a tématy, která otevírá.

Hra byla poprvé uvedena v září 2009 v divadle Lyric Hammersmith v Londýně v režii Sarah Frankcomové. Simon Stephens (1971) je stále populárnější britský dramatik. Ve svých textech se zabývá převážně rodinnými vztahy. Jeho texty jsou sice drsné, nikdy jim ale nechybí optimismus a také autenticita. Stephens působil jako dramaturg Royal Court Theatre v Londýně, kde vedl program pro mladé dramatiky. Za hru Pornography obdržel v roce 2008 cenu na festivalu v Edinburghu. Celkem napsal třináct her, jeho prvotina Bluebird (Salašník) je z roku 1998.

U nás hru poprvé uvedla scéna DAMU Disk v dubnu 2012 (absolv. inscenace 3. a 4. ročníku KČD).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz