Rabarbers

Titul v originále:

Autor: Maria Blom
Žánr: komedie
Jazyk: švédština
Postavy: muži 3 ženy 2

Maria Blom (Švédsko)

RE-BARBORA (RABARBERS)

3 m, 2 ž

komedie

Je pátek večer, léto, venku je nádherné počasí. V luxusním bytě v nejvyšším 25. patře stockholmského moderního věžáku výstižně nazvaného Věž (Tornet) se sejde pětice lidí. Tři z nich se přišli na prohlídku bytu, který je na prodej, a dva zbývající jsou falešný makléř a zámečnice.

Pak se ale stane něco, co by se stát nemělo. Rozbije se výtah a z posledního patra se nelze jinak dostat. Pětice je uvězněná v prázdném bytě, kde kromě svazku rebarbory a hi-fi věže s karaoke není nic jiného. Postavy se začnou postupně představovat a my pochopíme, proč chodí v pátek večer na prohlídky cizích bytů, na které nemají peníze. Všechny postavy jsou svým způsobem opuštěné, i když to tak na první pohled nevypadá, neboť vedou úspěšný život nebo vykonávají povolání, jež jim ostatní závidí, či mají spoustu přátel, s nimiž nepřetržitě telefonují, nebo našli odvahu být sami sebou.

Komedie nabízí spoustu momentů k zasmání, ale i k zamyšlení. Co je vlastně opravdové a co jen pozlátko? O co nám všem jde? Co je směšné a co už je zlé? Jak vnímáme sebe a své okolí? Umíme ještě v dnešní době komunikovat? Umíme si naslouchat?

Postavy Gunnar - falešný makléř, Paula - zámečnice, Sam - oblíbený mladý muž s tisícem přátel, Janka - letuška, kterou trápí samota a větry, a Zeth - úspěšný televizní kuchař a donchuan: ti všichni zažijí noc, na kterou nezapomenou a která navždy změní způsob jejich myšlení.

Premiéra hry proběhla v říjnu 1998.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz